ZUS: prawie 6 tys. przelewów w ramach bonu turystycznego na kontach firm i organizacji

ZUS: prawie 6 tys. przelewów w ramach bonu turystycznego na kontach firm i organizacji
Fot. stock.adobe.com/ebacklund
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Około 23 mln złotych Zakład Ubezpieczeń Społecznych przelał na konta przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego w ramach Polskiego Bonu Turystycznego - poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS. Wsparcie otrzymało ok. 6 tys. podmiotów.

#GertrudaUścińska: Do 5,8 tys. podmiotów trafiło łącznie około 23 mln złotych. Niektóre duże ośrodki otrzymały kwoty o wartości ponad 500 tys. złotych #PolskiBonTurystyczny #PUEZUS @zus_pl @POT_GOV_Pl

‒ Obsługa informatyczna i finansowa Polskiego Bonu Turystycznego to kolejne, po tarczy antykryzysowej i dodatku solidarnościowym, zadanie zlecone Zakładowi Ubezpieczeń Społecznych w ostatnim czasie.

Błyskawicznie rozbudowaliśmy i udostępniliśmy naszą Platformę Usług Elektronicznych (PUE) dla podmiotów turystycznych, osób uprawnionych do bonu oraz Polskiej Organizacji Turystycznej (POT). Sprawnie uruchomiliśmy infolinię – wylicza prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

‒ Odpowiadamy także za realizację płatności bonem na rzecz przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego. W środę przelaliśmy pierwszą transzę środków.

Do 5,8 tys. podmiotów trafiło łącznie około 23 mln złotych. Niektóre duże ośrodki otrzymały kwoty o wartości ponad 500 tys. złotych – poinformowała prezes ZUS.

Bon jest ważny do 31 marca 2022 r. i nie podlega wymianie na gotówkę, ani inne środki płatnicze.

Czytaj także: 1000 połączeń w ciągu pierwszych 4 godzin, już działa infolinia Polskiego Bonu Turystycznego

Trzeba być na liście POT i mieć profil na PUE ZUS

Przedsiębiorcy turystyczni i organizacje pożytku publicznego, które chcą przyjmować płatności bonem za usługi hotelarskie lub imprezy turystyczne, muszą wpisać się na listę prowadzoną przez POT.

Można to zrobić wyłącznie za pośrednictwem PUE. Dlatego trzeba mieć tam założony profil (instrukcja: jak założyć profil na PUE ZUS).

Aby przystąpić do programu Polski Bon Turystyczny, na PUE ZUS trzeba wypełnić „Oświadczenie przedsiębiorcy turystycznego lub organizacji pożytku publicznego w celu przystąpienia do programu Polski Bon Turystyczny” (PBT).

Na PUE podmiot turystyczny może także upoważniać swoich pracowników do przyjmowania płatności bonem. Ma również dostęp do swoich rozliczeń.

Polska Organizacja Turystyczna opublikowała listę zarejestrowanych przedsiębiorców turystycznych oraz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do przyjmowania płatności za pomocą bonu na stronach internetowych: www.bonturystyczny.gov.pl, www.pot.gov.pl oraz www.polska.travel

Czytaj także: Bon turystyczny: ZUS przestrzega przed oszustami!

Jak skorzystać z bonu?

Obsługa bonu odbywa się na PUE ZUS. Aby skorzystać z bonu, nie trzeba składać wniosku. Bon jest dostępny na PUE w roli „Ogólny”.

W menu bocznym trzeba wejść w zakładkę „Polski Bon Turystyczny”, a następnie „Mój bon”.

Bony turystyczne zostały wygenerowane na podstawie danych, które pochodzą z jednostek wypłacających świadczenie wychowawcze Rodzina 500+.

Czytaj także: Bez profilu na PUE ZUS nie można skorzystać z Polskiego Bonu Turystycznego

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS