ZUS od Nowego Roku będzie gotowy do obsługi Programu Rodzina 500 plus

ZUS od Nowego Roku będzie gotowy do obsługi Programu Rodzina 500 plus
Prof. Gertruda Uścińska Fot. ZUS
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Zakład Ubezpieczeń Społecznych przygotowuje się do obsługi, od 1 stycznia 2022 roku, programu Rodzina 500 plus ‒ poinformowała prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS.

Prezydent Andrzej Duda podpisał nowelizację ustawy o pomocy państwa w wychowywaniu dzieci. Przewiduje ona m.in., że obsługą programu Rodzina 500 plus zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną.

Ustawa zakłada przeniesienie ustalania uprawnień do świadczenia wychowawczego oraz jego wypłaty z gmin do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.

Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r.

‒ Trwają przygotowania do obsługi rządowego programu Rodzina 500 plus. Zapewniam, że ZUS będzie gotowy do obsługi tego zadania od Nowego Roku (jeśli chodziło o datę 1 stycznia).

Mamy już doświadczenie w realizowaniu tak dużych  projektów. Wnioski od 1 stycznia będzie można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez PUE ZUS,  bankowość elektroniczną i portal Empatia – wyjaśnia prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: ZUS przejmie obsługę 500 plus: 3,1 mld zł oszczędności w 10 lat

Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin

‒ Wnioski będą rozpatrywane automatycznie. To rozwiązanie sprawdziło się już wcześniej przy innych zadaniach m.in. Tarczy antykryzysowej czy programie Dobry start.  Obsługiwać program 500 plus będzie funkcjonujące w ZUS Centrum Obsługi Świadczeń dla Rodzin – podkreśla szefowa ZUS.

Obsługą programu Rodzina 500 plus zajmie się ZUS, a wnioski będzie można składać jedynie drogą elektroniczną

‒ W tej sytuacji zdecydowana większość pracowników ZUS nawet nie zauważy tego, że urząd obsługuje 500 plus. Pracownicy nie będą obciążeni dodatkowymi zadaniami, bo program będzie realizowany przez Centrum – dodaje prof. Gertruda Uścińska.

Czytaj także: 5 lat Programu Rodzina 500 plus w budżetach domowych

Wnioski elektronicznie, wypłata na konto


Zgodnie z ustawą pieniądze z programu Rodzina 500 plus będą wypłacane jedynie bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+

ZUS będzie stopniowo przejmował program Rodzina 500 plus. Świadczenia wypłacane obecnie przez gminy będą kontynuowane do końca okresu, na jaki zostały przyznane, czyli do końca maja 2022 r. W tych sprawach nadal należy kontaktować się z pracownikami urzędów samorządowych, które wypłacają świadczenie 500 plus.

Do ZUS z kolei należy kierować od 1 stycznia 2022 r. tylko wnioski o nowe świadczenia 500+, jeszcze nie wypłacane, czyli np. na nowo urodzone dzieci.

Wcześniej podobne zmiany przeprowadzono w programie Dobry start, czyli w tzw. wyprawce szkolnej. Już od tego roku obsługą świadczenia zajmuje się Zakład Ubezpieczeń Społecznych, a wnioski są składane online.

Czytaj także: Świadczenie Dobry Start 300+, wnioski tylko elektronicznie, wpłaty wyłącznie na rachunki bankowe

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS