ZUS – nowe ułatwienie dla przedsiębiorców, sami mogą potwierdzić swoje dane

ZUS – nowe ułatwienie dla przedsiębiorców, sami mogą potwierdzić swoje dane
Gertruda Uścińska, prezes Zakładu Ubezpieczeń Społecznych Fot. Newseria
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jesteś przedsiębiorcą i pilnie potrzebujesz potwierdzenia z danymi, które są na Twoim koncie w Zakładzie Ubezpieczeń Społecznych? Teraz możesz samodzielnie utworzyć taki dokument i przekazać go instytucji, która tego od Ciebie oczekuje -zapewnia Wojciech Andrusiewicz, Rzecznik Prasowy ZUS, w informacji prasowej wysłanej do mediów.

#GertrudaUścińska: Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych #ZUS

– Robimy kolejny krok w rozwoju polskiej e-administracji. Już nie tylko udostępniamy e-usługi realizowane zdalnie przez naszych pracowników, ale dajemy również narzędzia do samoobsługi na Platformie Usług Elektronicznych – podsumowuje wprowadzenie nowych e-usług prof. Gertruda Uścińska, prezes ZUS i dodaje: – Na bieżąco analizujemy oczekiwania naszych klientów i staramy się wychodzić im naprzeciw.

Wprowadzona właśnie przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych samoobsługa na profilach płatników składek na Platformie Usług Elektronicznych (PUE) ZUS pozwala na samodzielne tworzenie elektronicznych dokumentów z wybranymi danymi z konta w ZUS.

W taki sposób można na przykład utworzyć dokument z informacją o saldzie na koncie w ZUS, o liczbie ubezpieczonych czy też potwierdzenie, że jest się płatnikiem składek.

 

Koniec ze składaniem wniosków

Dotychczas przedsiębiorcy, którzy musieli przedłożyć tego typu potwierdzenie z danymi z ZUS w innej instytucji administracji publicznej, czy też instytucji finansowej, musieli  złożyć w tej sprawie wniosek.

Od tego tygodnia sami mogą już utworzyć żądany dokument, potwierdzony elektroniczną pieczęcią ZUS.

Dokument można zapisać jako plik PDF, XML lub wysłać na dowolny adres e-mail. Co ważne – wysłanie potwierdzenia na adres e-mail jest odpowiednio zabezpieczone.

 

Nowe e-usługi już wkrótce

Przedstawiciel instytucji, w której przedsiębiorca złoży samodzielnie przygotowane potwierdzenie z danymi z ZUS, będzie mógł je potwierdzić online w udostępnionej przez ZUS specjalnej wyszukiwarce.

W najbliższych miesiącach na Platformie Usług Elektronicznych pojawią się kolejne nowości, m.in. w zakresie formularzy A1 (delegowanie pracowników), jak i rocznych rozliczeń składkowych.

Dla lekarzy, ZUS wprowadzi nowy, bardziej przyjazny kreator do wystawiania e-zwolnień.

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS