ZUS: kto nie powinien składać wniosku o świadczenie 500 plus?

ZUS: kto nie powinien składać wniosku o świadczenie 500 plus?
Fot. stock.adobe.com / Tomasz Warszewski
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Od lutego rodzice mogą wnioskować o świadczenie 500 plus na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r. W ramach programu złożono do ZUS już ponad 392 tys. wniosków na ok. 633,7 tys. dzieci, informuje ZUS.

Od 1 stycznia 2022 roku Zakład Ubezpieczeń Społecznych stopniowo przejmuje obsługę programu Rodzina 500 plus.

Rzecznik ZUS Paweł Żebrowski zwraca uwagę, że od 1 stycznia Zakład przyjmuje wnioski o świadczenie 500 plus na nowo narodzone dzieci.

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

‒ Chodzi o rodziców, którym urodziło się dziecko np. w styczniu. Te osoby będą pobierały środki w ramach tzw. starego okresu świadczeniowego, który kończy się wraz z końcem maja – przypomina.

Czytaj także: 500 plus: wnioski na nowy okres świadczeniowy już dostępne w bankowości elektronicznej [LISTA BANKÓW]

Wypłaty w gminach do końca maja

Zaznacza także, że gminy będą kontynuowały wypłaty świadczeń do końca okresu, na jaki je przyznały, czyli do końca maja 2022 roku.

‒ W sytuacji, jeśli środki z programu wypłaca już gmina, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 roku – dodaje rzecznik.

‒ To bardzo ważna informacja dla rodziców i opiekunów. Widzimy, że w rejestrach ZUS pojawiły się wnioski rodziców, którzy korzystają już z programu i złożyli wniosek na tzw. stary okres świadczeniowy.

W tej sytuacji ZUS odmówi przyznania środków, ponieważ rodzice pobierają już 500 plus z gmin – wyjaśnia Paweł Żebrowski.

Od 1 lutego rodzice i opiekunowie mogą wnioskować o 500 plus na nowy okres świadczeniowy, trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

W sytuacji, jeśli środki z programu wypłaca już gmina, to nie należy składać drugiego wniosku o świadczenie na ten okres. Gmina nadal będzie wypłacać świadczenie do 31 maja 2022 roku

‒ Oznacza to, że osoby, które pobierają już świadczenie i chcą je otrzymywać przez kolejne miesiące powinny złożyć odpowiedni wniosek – mówi rzecznik ZUS.

Natomiast rodzic, który składa wniosek na nowo narodzone dziecko w lutym 2022 r. może złożyć od razu dwa wnioski na dwa okresy świadczeniowe, ten trwający do 31 maja 2022 r. i na okres trwający od 1 czerwca 2022 r. do 31 maja 2023 r.

Czytaj także: 500 plus w Credit Agricole: złóż wniosek i weź udział w loterii, do wygrania kamper i smartwatch

Tylko wnioski elektroniczne

Wnioski o przyznanie 500 plus od 1 stycznia 2022 r. można przesyłać tylko drogą elektroniczną przez Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS, bankowość elektroniczną i portal Empatia.

Środki z programu są wypłacane tylko bezgotówkowo na wskazany przez wnioskodawcę numer rachunku bankowego.

Ważna zmiana w ustawie dotyczy sposobu prowadzenia postępowań w sprawie świadczenia wychowawczego – pisma, informacje i decyzje będą przekazywane w formie elektronicznej za pośrednictwem PUE ZUS. W przypadku, gdy na PUE ZUS pojawi się ważna informacja dotycząca 500 plus, rodzice otrzymają powiadomienie na maila lub sms.

Czytaj także: W Banku Pekao od 1 lutego wnioski 500+ i oszczędzanie na 2,5 proc. dla dzieci

Źródło: Zakład Ubezpieczeń Społecznych / ZUS