Znamy laureatów V edycji Konkursu Etyka w finansach
Pierwszą nagrodę otrzymał Mariusz Maziarz za pracę pt. „Zarządzanie aktywami. Obowiązek moralny a prawo”. Autor jest doktorantem na Wydziale Nauk Ekonomicznych Uniwersytetu Ekonomicznego we Wrocławiu. Jego zainteresowania naukowe obejmują filozofię ekonomii oraz metodologię ekonomii, a w szczególności ekonometrii. W ubiegłym roku esejem „Żądanie obiektywizmu to marzenie ściętej głowy” również zdobył pierwszą nagrodę w konkursie.
Nagroda za zajęcie 2. miejsca powędrowała ex aequo do Kamila Gorala za pracę pt. „Pochodne instrumenty finansowe – między matematyką a etyką” oraz Beniamina Bukowskiego i Mateusza Mierzejewskiego za wspólną pracę pt. „Lepiej wiedzieć. Intelektualizm etyczny jako narzędzie pomocnicze współczesnej ekonomii”.
Nagrodę za zajęcie 3. miejsca otrzymał Arkadiusz Sieroń za pracę pt. „Czy blockchain zrewolucjonizuje etykę w finansach?”.
Konkurs Etyka w finansach jest polską edycją międzynarodowego Konkursu, organizowaną od 2012 r., we współpracy z Obserwatorium Finansowym w Genewie.
Konkurs jest adresowany do młodych pracowników sektora finansowego oraz studentów i pracowników naukowych. Jego głównym celem jest zainicjowanie dyskusji o roli etyki w funkcjonowaniu sektora finansowego. Organizatorzy Konkursu zakładają, że młodzi ludzie, mający świeży zapał do pracy i energię do zmian będą najlepszymi adresatami pytania o stan etyki w finansach. Autorzy esejów mają za zadanie zaproponować innowacyjne rozwiązanie dotyczące zastosowania etyki bądź przedstawić diagnozę zjawiska wcześniej nie analizowanego pod kątem etyki.
Konkurs jest organizowany od 2012 r. i cieszy się niesłabnącym zainteresowaniem. Każdego roku na Konkurs przesyłanych jest kilkadziesiąt prac, które są oceniane przez Jury Konkursu.
Wśród uczestników Konkursu co roku znajdują się pracownicy instytucji finansowych, studenci, doktoranci, pracownicy naukowi. W tym roku Jury zdecydowało się nagrodzić prace dotyczące zarządzania aktywami dla otwartych funduszy emerytalnych, zagadnienia instrumentów finansowych, pracę z pogranicza filozofii dotyczącą intelektualizmu etycznego jako narzędzia pomocniczego współczesnej ekonomii oraz pracę poruszającą tematykę technologii blockchain.
Tematyka tegorocznych esejów wskazuje przede wszystkim na wyczucie nadchodzących trendów i wyzwań dla sektora przez autorów esejów. Podnoszona kwestia zastosowania technologii blockchain jest zagadnieniem, które zasadniczo dopiero wchodzi do obrotu w polskim sektorze finansowym, natomiast jej wykorzystanie może zrewolucjonizować sposób świadczenia usług. Zagadnienia poruszane przez autorów w zakresie instrumentów pochodnych wskazują na ciągłą aktualność zagadnień moralnych w zakresie oferowania usług związanych z zarządzaniem i oferowaniem instrumentów pochodnych oraz wskazują na potrzebę dogłębnej analizy styku etyki i biznesu w tym zakresie, szczególnie w kontekście doświadczeń kryzysu finansowego. W poprzednich edycjach Konkursu laureaci podnosili kwestie związane z wyzwaniami dla bankowości cyfrowej w zakresie etyki, zagadnień systemów motywacyjnych, sprzedaży ubezpieczeń przez sektor bankowy, czy też roli doradcy bankowego w procesie obsługi klienta. Wszystkie nagrodzone prace można przeczytać tutaj
Konkurs co roku przyciąga autorów, którzy na co dzień albo w swojej pracy spotykają się z dylematami etycznymi lub w swojej działalności naukowej próbują te znaleźć odpowiedź na nurtujące ich pytania. Dodatkowo Jury Konkursu KEB spotyka się z laureatami Konkursu aby móc porozmawiać z autorami najlepszych prac, poznać lepiej ich opinie i wymienić się uwagami na temat tez stawianych w pracach. W tym roku Jury obradowało w składzie: prof. Paul H. Dembinski, prof. Wojciech Gasparski, Władysław Gołębiewski, Włodzimierz Grudziński, Jakub Kuriata, prof. Róża Milic-Czerniak, Katarzyna Zajdel-Kurowska, Dobrochna Kędzierska, Konrad Sadurski, Małgorzata Zdzienicka-Grabarz, Aleksander Kompf, prof. dr hab. Anna Lewicka-Strzałecka, prof. Krzysztof Jasiecki, Małgorzata Terpiłowska, Grażyna Rokicka oraz Małgorzata Rothert.
Sponsorami konkursu są:
źródło: Związek Banków Polskich