Zmiany w prawie energetycznym szansą na rozwój energii zeroemisyjnej

Zmiany w prawie energetycznym szansą na rozwój energii zeroemisyjnej
Mariusz Hudyga, Product Manager w firmie Eaton. Źródło: Eaton
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
14 maja 2021 r. Senat poparł nowelizację prawa energetycznego w Polsce. Przewiduje ona m.in. wymianę liczników na inteligentne, rozwijanie magazynów energii oraz stworzenie centralnego systemu informacji rynku energii. Wprowadzone zmiany to potrzebny i znaczący krok w kierunku energii zeroemisyjnej. Aż 83% mocy w Polsce nadal jest produkowane z paliw kopalnych - to największy odsetek w całej UE ‒ podkreśla Mariusz Hudyga, Product Manager w firmie Eaton.

Nowelizacja pomoże w przechodzeniu na energię zeroemisyjną, bazującą na fotowoltaice i turbinach wiatrowych.

Inteligentne liczniki pomogą rozwijać OZE

Odnawiane źródła energii są niestabilne – nie zawsze wieje wiatr czy świeci słońce. Ich rozwijanie wymaga zatem inteligentnego zarządzania przepływem energii w sieci.

W tym kierunku idą też procedowane zmiany. Zakładają one, że do 2028 roku co najmniej 80% odbiorców ma zostać wyposażonych w liczniki do zdalnego odczytu energii.

Zmiany w prawie energetycznym zwalniają z obowiązku uzyskania koncesji na mniejsze magazyny energii (do 10 MW) i obowiązku taryfowego

Dane z urządzeń pozwolą stworzyć centralny system informacji rynku energii. Dzięki temu znane będzie aktualne zapotrzebowanie na moc, dokładne zużycie i prognozy – są to informacje kluczowe dla efektywnego korzystania z zielonej energii.

Czytaj także: Wiceprezes ING Banku Śląskiego: popyt na różnego typu obligacje związane z ekologią będzie rósł

Magazyny energii uniezależnią od dużych elektrowni

Zmiany w prawie energetycznym zwalniają z obowiązku uzyskania koncesji na mniejsze magazyny energii (do 10 MW) i obowiązku taryfowego.

Włączanie do systemu magazynów energii pomoże Polsce w przechodzeniu na energię zeroemisyjną

Znoszą także podwójne opłaty dystrybucyjne i przesyłowe: za energię pobraną z sieci do magazynu i oddaną z magazynu do sieci.

Dla urządzeń o mocy poniżej 50 kW nie będzie też żadnych obowiązków rejestracji.  Podniesie to konkurencyjność cen energii i będzie zachęcało potencjalnych inwestorów, więc przełoży się na rozwój całej branży magazynowania mocy.

Włączanie do systemu magazynów energii pomoże Polsce w przechodzeniu na energię zeroemisyjną. Pozwolą one ustabilizować OZE i uniezależnić się od dużych elektrowni konwencjonalnych.

Energię odzyskamy z tramwajów i pociągów

Nowe regulacje zakładają również podstawę dla rekuperacji, czyli odzyskiwania energii elektrycznej podczas hamowania pojazdów trakcyjnych – tramwajów czy pociągów. Energia zwracana do sieci trakcyjnej będzie uwzględniana w rozliczeniach za prąd odbiorcy.

Każda tego typu inicjatywa to duży krok w kierunku ochrony klimatu, która wymaga jak najlepszego zarządzania energią na każdym etapie: wytwarzania, dystrybucji, ale też wykorzystywania.

Czytaj także: Raport Instytutu Energetyki Odnawialnej, fotowoltaika rośnie nie tylko na Moim Prądzie

Zmiany w kluczowym momencie

Nowelizacja prawa energetycznego to wyraźny i bardzo potrzebny Polsce krok w kierunku gospodarki zeroemisyjnej. Zmiany wchodzą w życie w ważnym momencie transformacji energetycznej.

Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021‒2030 zakłada (…) udział OZE na poziomie 21‒23% w ogólnym zużyciu energii

Zeszłoroczne (2020) porozumienie w sprawie ożywienia gospodarczego Europy po kryzysie związanym z pandemią koronawirusa zakłada m.in. przeznaczenie prawie jednej trzeciej funduszy na walkę ze zmianami klimatycznymi. Określa też, że inwestycje powinny być zgodne z celami Porozumienia Paryskiego, czyli zmniejszeniem emisji gazów cieplarnianych.

Krajowy plan na rzecz energii i klimatu na lata 2021‒2030 zakłada m.in. redukcję udziału węgla w produkcji energii w Polsce do 56‒60% i udział OZE na poziomie 21‒23% w ogólnym zużyciu energii.

Trzeba pamiętać, że dążenie do energii zeroemisyjnej to długofalowy proces, wymagający dużego wysiłku i nakładów finansowych. Zmiany w prawie mogą jednak stanowić potrzebny branży impuls.

Czytaj także: Międzynarodowa Agencja Energii kreśli scenariusze transformacji światowej energetyki

Źródło: aleBank.pl