Zmiany w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym: wymóg MREL dla banków ma obowiązywać od 2024 r.
Na stronie internetowej Rządowego Centrum Legislacji (RCL) opublikowano projekt ustawy o zmianie ustawy o Bankowym Funduszu Gwarancyjnym, systemie gwarantowania depozytów oraz przymusowej restrukturyzacji oraz niektórych innych ustaw.
„Bankowy Fundusz Gwarancyjny w opublikowanej metodyce wyznaczania MREL określił, że podmioty powinny osiągnąć wyznaczony poziom funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji przed 1 stycznia 2023 roku” – napisano w uzasadnieniu projektowanej ustawy.
Czytaj także: Rząd planuje zmiany w Bankowym Funduszu Gwarancyjnym >>>
„Przepisy BRRDII wprowadzają harmonizację w tym zakresie i wydłużają ten okres (z zastrzeżeniem MREL Pillar 1 określonym w CRRII) o 1 rok. Pozwoli to podmiotom krajowym na rozłożenie nowych emisji lub akumulacji zysków w dłuższym okresie czasu, co może skutkować złagodzeniem wpływu wymogu na funkcjonowanie instytucji” – dodano.
Metodyka wyznaczania MREL
Bankowy Fundusz Gwarancyjny w opublikowanej wcześniej metodyce wyznaczania MREL określił, że banki powinny osiągnąć wyznaczony poziom funduszy własnych i zobowiązań podlegających umorzeniu lub konwersji przed 1 stycznia 2023 roku.
Banki informowały, że BFG wyznaczał im wymóg MREL i miał on zostać osiągnięty właśnie do 1 stycznia 2023 r.
Czytaj także: BFG: łączna kwota składek banków wyniesie 3 175 mln zł w 2020 r. >>>
W celu dojścia do wyznaczonego poziomu współczynnika MREL banki mają dwie ścieżki na podwyższenie wartości pozycji pasywów spełniających warunki zaliczenia na potrzeby wymogu: albo poprzez zaciąganie nowych zobowiązań lub emisje instrumentów kapitałowych, albo poprzez zatrzymywanie zysku wypracowanego w danym okresie.
Według wcześniejszych informacji do pierwszych emisji dojść może, według zapowiedzi banków, w 2020 roku.
Rynkowi eksperci wskazywali, że emisje instrumentów pod MREL sektora bankowego w ciągu najbliższych lat wynieść mogą ponad 50 mld zł i banki na pewno trafią na barierę pojemności rynku.
Czym jest MREL?
MREL to wprowadzony w UE wymóg posiadania przez każdy bank minimalnej wartości funduszy własnych oraz długoterminowych niezabezpieczonych i niegwarantowanych zobowiązań, które stanowić będą wewnętrzne źródło finansowania przymusowej restrukturyzacji.
Pozawala on ograniczyć prawdopodobieństwo wystąpienia konieczności zaangażowania środków publicznych dla realizacji postępowania przymusowej restrukturyzacji i zapewnienia kontynuacji funkcji krytycznych realizowanych przez bank.