Złoty spokojnie ale powyżej 4,20
Poniedziałek nie przyniósł znaczących zmian ani dla eurodolara ani dla eurozłotego. Dzisiejsza sesja także powinna być spokojna. W kalendarzu makro tylko indeks ZEW z Niemiec. Złoty utrzymuje się powyżej 4,20 a inwestorzy coraz intensywniej myślą o kolejnej obniżce stopy procentowej w Polsce.
O wczorajszej sesji na rynku walutowym można powiedzieć niewiele więcej niż to, że się odbyła. Kursy oscylowały w wąskim przedziale wokół poziomów z początku notowań. EUR/PLN utrzymał się powyżej 4,20, USD/PLN poniżej 3,14. Ponownie mocno zyskiwały obligacje z krótkiego końca krzywej. Rentowność 2-latek spadła do najniższego poziomu w historii (2,33 proc.). Inwestorzy w coraz większym stopniu uwzględniają kolejną obniżkę stóp procentowych w Polsce. Rynek liczy już nie tylko na jedno cięcie o 25 pb., ale zaczyna dyskontować spadek oprocentowania do 2,0 proc. Dalsze złagodzenie parametrów polityki pieniężnej w Polsce należy więc uznać za scenariusz bardzo prawdopodobny. Do obniżki może dojść już na najbliższym posiedzeniu we wrześniu. Istotne w ocenie, jak duże są szanse na redukcję stóp już za 3 tygodnie, będą wypowiedzi poszczególnych członków Rady Polityki Pieniężnej, których można się spodziewać w drugiej połowie sierpnia.
Dzisiejszy dzień, podobnie jak poniedziałek, również nie przyniesie wielu istotnych informacji z gospodarek. O 11.00 niemiecki instytut ZEW opublikuje dane o nastrojach wśród ekonomistów i inwestorów w największej gospodarce strefy euro. Rynek spodziewa się spadku wskaźnika oczekiwań dotyczących koniunktury w nadchodzących 6 miesiącach do najniższego poziomu od grudnia 2012 r. Jeśli chodzi o indeks oceny sytuacji bieżącej prognozowany jest dużo mniejszy spadek. Odczyty generalnie wskazują na znaczące pogorszenie perspektyw gospodarczych w Niemczech. Spadek obu subindeksów, widoczny również w ankietach wykonywanych wśród przedsiębiorców (Ifo), oznacza wejście w zaawansowaną fazę cyklu gospodarczego czyli w fazę spowolnienia. Gorsze wyniki można w dużym stopniu tłumaczyć niekorzystnym oddziaływaniem konfliktu na Wschodzie oraz wprowadzonymi przez Moskwę kontrsankcjami. Już wcześniej jednak część wskaźników wyprzedzających sugerowała gorszą postawę rozgrzanej do czerwoności, będącej motorem rozwoju całej strefy euro, gospodarki naszych zachodnich sąsiadów.
EURPLN: Dzisiejsza sesja, podobnie do wczorajszej i znowu bez ważniejszych danych makro, nie powinna przynieść żadnych rozstrzygnięć. Złoty powinien przebywać między 4,1900 a 4,2050.
EURUSD: Wczorajsza sesja bez historii nie zmieniła obrazu na eurodolarze. Kurs nadal znajduje się poniżej 34-tej figury i powyżej lokalnego minimum w okolicy 1,3340. Dzisiejszy ZEW z Niemiec może jedynie poprawić notowania amerykańskiej waluty.
Dom Maklerski AFS