Złoty osłabił się po zaskakującej decyzji RPP ws. stóp procentowych

Złoty osłabił się po zaskakującej decyzji RPP ws. stóp procentowych
Fot. stock.adobe.com/Voyagerix
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Brak podwyżki stóp procentowych przez Radę Polityki Pieniężnej na środowym posiedzeniu jest dla rynku zaskoczeniem, co powoduje osłabienie złotego, zwraca uwagę ekonomista Banku Millennium Mateusz Sutowicz.

„Do momentu decyzji RPP na rynku EUR/PLN panował spokój, a kurs fluktuował w okolicach 4,82, ze zmiennością wyraźnie niższą od tej z poprzednich dni. Sytuacja zmieniła się po ogłoszeniu decyzji RPP. Brak zmian w poziomie stóp jest zaskoczeniem i nie był konsensusem. Konsensusem była podwyżka o 25 pb. z ryzykiem w kierunku większej skali podwyżki z uwagi znaczący wyskok inflacji. Stało się inaczej i z powodu konieczności dostosowania rynkowych oczekiwań, złoty zaczął się osłabiać” – powiedział ekonomista Banku Millennium, Mateusz Sutowicz.

Czytaj także: RPP pozostawiła stopy procentowe na niezmienionym poziomie, zaskakująca decyzja >>>

Jak wskazał ekonomista RPP chce zrobić przerwę (w cyklu podwyżek stóp – przyp. red.), pytanie, czy nie będzie zmuszona do powrotu do zacieśniania.

Zdaniem ekonomisty, uwaga rynku kieruje się obecnie w stronę czwartkowej konferencji prezesa NBP.

Czytaj także: Stopy NBP stanęły w miejscu tylko na chwilę?

„W listopadzie RPP będzie miała najnowszą projekcję, która oceni dotychczasowe działania i widocznie Rada wierzy mocno, że to co zrobiła do tej pory jest wystarczające do zdławienia inflacji w długim terminie” – dodał Sutowicz.

Decyzja RPP zaskoczyła rynek

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała 5 października wszystkie stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie. Przed posiedzeniem ankietowani przez PAP Biznes ekonomiści oczekiwali, że RPP podwyższy stopy procentowe w październiku o 25 pb.

Tuż po decyzji RPP kurs EUR/PLN wzrósł do okolic 4,8460, a USD/PLN do 4,9060. O godzinie 16.08 EUR/PLN rośnie o 0,36 proc. do 4,8292, a USD/PLN zwyżkuje o 1,68 proc. do 4,9000. W tym czasie na rynkach bazowych dolar umacnia się, a kurs EUR/USD spada o 1,28 proc. do 0,9857.

Źródło: PAP BIZNES