Złoty mocno traci po słabszych danych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

zawadzki.bartosz.admiral.markets.01.400x320Wczorajsze dane dotyczące bezrobocia oraz sprzedaży detalicznej mocno rozczarowały i dały impuls do kolejnej przeceny polskiego złotego. Nawet nie pomógł okres przedświąteczny i związana z nim mniejsza aktywność.

Dzisiaj ewidentnie jest spokojniej, przynajmniej na razie. Obecnie za euro trzeba zapłacić około 4,30. Dolar wyceniany jest już 3,5270; frank na 3,5760; zaś funt 54750.

Wczoraj doszło do przebicia ważnych poziomów na większości parach walutowych ze złotym. EUR/PLN przebił 4,30 i obecnie możemy zmierzać nawet do 4,35, czyli do szczytów z czerwca 2013 roku. Z kolei dolar przełamał wczoraj kurs 3,50 otwierając drogę do poziomów niewidzianych od 2012 roku, czyli okolice 3,55. Natomiast frank szwajcarski przełamując 3,55 zmierza nieuchronnie ku cenie 3,60.

Widmo obniżek stóp procentowych w Polsce w przyszłym roku nie daje nadziei na szybką zmianę sytuacji na złotym chyba, że przyszłoroczne obniżki właśnie są właśnie dyskontowane. Zgodnie z giełdową maksymą, kupuj plotki, a sprzedawaj fakty. Ponadto jakby doszło do poprawy nastrojów za naszą wschodnią granicą, jest również szansa na odbicie na naszej walucie.

Wczoraj indeksy Dow Jones 30 oraz S&P 500 znowu osiągnęły historyczne maksima. Wzrosty wynosiły odpowiednio 0,36% i 0,18%. Niestety w tym roku Mikołaj przyszedł tylko do inwestorów za oceanu. Giełdy europejskie, a przede wszystkim warszawski parkiet, nie może pochwalić się takimi wynikami.

Dzisiaj część giełd europejskich jest zamknięta, w tym GPW, a część ma skróconą sesję, tak jak giełdy za oceanem. Również w dzisiejszym kalendarzu ekonomicznym niewiele się dzieje. Zatem powinno być spokojnie do końca dnia.

Na koniec chcielibyśmy życzyć od całego zespołu Admiral Markets wszystkiego najlepszego z okazji Świąt Bożego Narodzenia.

Bartosz Zawadzki,
Admiral Markets