Zdalne potwierdzenie tożsamości i podpisanie dokumentu elektronicznie dzięki aplikacji Inperly i e-dowodom
Od 2 lat jesteśmy świadkami przyspieszonej transformacji cyfrowej, która objęła nie tylko biznes, ale niemal wszystkie obszary naszego życia. Zmieniły się nasze preferencje dotyczące pracy – z modelu stacjonarnego w większości przypadków przenieśliśmy się na tryb zdalny i hybrydowy. Według badania Pracuj.pl z takiej formy nadal korzysta 35 proc. pracowników w Polsce, a 9 na 10 z nich preferuje jego utrzymanie na stałe. Powszechne stało się też wykorzystywanie narzędzi i systemów wspierających pracę, współdzielenie zasobów czy komunikację. Aplikacje takie jak Microsoft Teams nie są już tylko rozwiązaniem używanym wewnętrznie przez organizacje, ale stały się powszechnie wykorzystywanymi narzędziami w kontakcie z klientami, kandydatami czy studentami. Badanie przeprowadzone przez Billennium i EY pokazało, że w okresie pandemii Polacy szybko nauczyli się korzystać ze zdalnych kanałów komunikacji także do załatwiania codziennych spraw – ponad 86 proc. respondentów korzystało z nich w kontakcie z firmami, sklepami czy instytucjami. Co więcej, 80 proc. badanych pozytywnie ocenia tę formę kontaktu. Jednocześnie 75 proc. osób, które wzięły udział w ankiecie, oceniło, że ważny dla nich jest kontakt bezpośredni z przedstawicielem firmy czy sklepu, a ok. 70 proc. badanych wskazuje, że preferuje do tego celu formę wideo.
– Obecnie wiele naszych codziennych spraw jesteśmy w stanie załatwić całkowicie zdalnie, ale nie wszystkie. Korzystanie z zakupów internetowych czy bankowości elektronicznej było oczywiście powszechne jeszcze przed czasami pandemii. Cały czas jest jednak wiele obszarów, w których konieczna jest fizyczna obecność w placówce, np. w celu potwierdzenia naszej tożsamości czy złożenia podpisów pod dokumentami. Czasem też sami decydujemy się na odwiedzenie biura danej instytucji, bo proces jest na tyle ważny, że potrzebujemy bezpośredniego kontaktu z osobą, możliwości zadania pytania czy doradztwa. Głównym powodem takiego stanu rzeczy jest najczęściej brak zaimplementowanych odpowiednich rozwiązań technologicznych, które pozwolą na załatwienie sprawy zdalnie, zapewniając bezpieczny kontakt z osobą po stronie organizacji – mówi Jerzy Judycki, Product Owner w PWPW.
Hybrydowa platforma autorstwa Billennium
Przykładem rozwiązania, które realizuje te potrzeby po stronie zarówno organizacji, jak i użytkowników oraz konsumentów, jest aplikacja Inperly dla Microsoft Teams, która powstała w ramach współpracy Billennium, Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych (PWPW) i Microsoftu. Inperly, czyli In person, remotely to hybrydowa platforma autorstwa Billennium, służąca do komunikacji pomiędzy firmą a jej klientem, wykorzystywana do obsługi zdalnych procesów sprzedaży i obsługi kontrahenta. eDO App, stworzona przez PWPW, pozwala z kolei na zdalne potwierdzanie tożsamości użytkownika i składanie podpisu. Aby z niej skorzystać, wystarczy smartfon oraz dowód osobisty z warstwą elektroniczną. Połączenie funkcjonalności obu rozwiązań w formie jednej aplikacji dla komunikatora Teams, pozwala na obsługę różnorodnych procesów pomiędzy organizacją, a klientem i wyeliminowanie niemal całkowicie potrzeby fizycznej obecności w placówce firmy czy instytucji. Już teraz z aplikacji tej mogłoby skorzystać kilka milionów Polaków. Według danych Centrum Personalizacji Dokumentów MSWiA obecnie ok. 9 mln osób w naszym kraju posiada dowód osobisty z warstwą cyfrową (e-dowód), a około połowa z tych osób, z cyfrowym podpisem osobistym. Szacuje się, że do końca 2026 r. 90 proc. dowodów w Polsce będzie posiadało warstwę cyfrową. Z kolei Microsoft Polska podaje, iż z aplikacji Teams korzysta miesięcznie 275 mln użytkowników na całym świecie.
Gdzie znajdzie zastosowanie nowe rozwiązanie?
Nasze rozwiązanie znajdzie zastosowanie wszędzie tam, gdzie konieczna jest weryfikacja tożsamości osoby, złożenia podpisu pod dokumentem, ale też stałego kontaktu z konsultantem w formie np. wideo.
– W sektorze publicznym aplikacja mogłaby zostać wykorzystana przez urzędy do realizacji 99 proc. spraw i przyjmowania wniosków, czy przez sądy do prowadzenia rozpraw na odległość. To pozwoliłoby na zmniejszenie obciążenia placówek, ale też skróciło czas potrzebny na wydanie decyzji. Drugi obszar to szkolnictwo wyższe, gdzie z powodzeniem to rozwiązanie może posłużyć do rekrutacji studentów czy prowadzenia egzaminów. Oczywiście najwięcej zastosowań znajdziemy w biznesie, zarówno do obsługi klienta, sprzedaży usług czy produktów, nawet tych wymagających wysokiego poziomu bezpieczeństwa i weryfikacji, np. kredyty. Wszelkie procesy HR-owe również mogą być wspierane przez Inperly – od rekrutacji, podpisania umowy o pracę, aż po procesy wewnętrzne. Dla firmy oznacza to również dodatkowe korzyści w postaci poprawienia doświadczenia klientów czy kandydatów i w efekcie wzrostu konkurencyjności, ale też cyfryzacji i automatyzacji procesów, eliminacji wykorzystania dokumentacji papierowej czy zwiększenia dostępności obsługi dla klientów – wylicza Tomasz Goźliński, Product Manager w Billennium.
Czytaj także: Czas na eliminację papieru w instytucjach finansowych >>>
Aplikacja Inperly została zbudowana z wykorzystaniem technologii Azure dostarczonej przez Microsoft, a także z wykorzystaniem warstwy cyfrowej e-dowodu osobistego eDO App autorstwa Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych. W najbliższych miesiącach Billennium zapowiedziało dalszą rozbudowę funkcjonalności aplikacji, m.in. o jednorazowe podpisy kwalifikowane czy biometryczne potwierdzenie tożsamości w oparciu o paszporty i dokumenty wydawane w innych krajach.