ZBP: wakacje kredytowe będą kosztować 18,3 mld zł w 2022 roku; zyski sektora bankowego mogą być niższe od oczekiwanych

ZBP: wakacje kredytowe będą kosztować 18,3 mld zł w 2022 roku; zyski sektora bankowego mogą być niższe od oczekiwanych
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sektor bankowy obserwuje wyraźne załamanie w kredytach mieszkaniowych, zysk w 2022 roku może być więc niższy od spodziewanego, prognozuje Związek Banków Polskich w raporcie "Polska i Europa w nowej rzeczywistości". ZBP przewiduje koszt wakacji kredytowych na 18,3 mld zł w tym roku, wynika także z raportu.

Zyski sektora bankowego za cały 2022 rok, pomimo wzrostu stóp procentowych NBP, mogą okazać się niższe od oczekiwanych. Sektor bankowy rozwijał się znacznie wolniej i uzyskiwał niższe wyniki finansowe, niż wskazywałoby na to tempo wzrostu polskiego PKB.

– napisał ZBP.

Czytaj także: Raport Związku Banków Polskich „Polska i Europa w nowej rzeczywistości” >>>

Załamanie na rynku kredytów

ZBP pisze, że banki zanotowały spadek popytu w większości segmentów rynku kredytowego, z wyjątkiem kredytów krótkoterminowych dla dużych przedsiębiorstw i kredytów konsumpcyjnych.

„Widoczne jest załamanie kredytowania w mieszkalnictwie oraz rolnictwie” – napisano.

Wyzwaniem dla sektora bankowego jest nieprzewidywalność i niepewność regulacyjna, a także zaskakujące i szokujące rozstrzygnięcia prawne o podłożu populistycznym.

– dodano. 

Obciążenia podatkowo-składkowe sektora bankowego

ZBP przygotował zestawienie obciążeń podatkowo-składkowych sektora w latach 2015-2022. Związek szacuje je na 81,6 mld zł, w tym 32,5 mld zł w 2022 roku.

IX edycja raportu „Polska i Europa w nowej rzeczywistości” Związku Banków Polskich >>>

Źródło: ZBP

Koszt wakacji kredytowych

W maju ZBP prognozował, że jeśli z wakacji kredytowych skorzystałoby 80 proc. uprawnionych kredytobiorców spłacających kredyty złotowe na nieruchomości niekomercyjne łączny koszt dla sektora bankowego wyniósłby 13,1-16,4 mld zł w 2022 roku oraz 21,3-27,9 mld zł w okresie 2022-2023.

Czytaj także: Z wakacji kredytowych korzystają w większości osoby, które nie mają opóźnień w spłacie rat kredytu hipotecznego >>>

Z danych BIK wynika, że na dzień 30 VIII banki zaraportowały 876 tys. rachunków objętych wakacjami kredytowymi o wartości 228 mld zł.

Źródło: Związek Banków Polskich / ZBP, PAP BIZNES