Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP: widzimy możliwość zawierania ugód ws. kredytów frankowych

Zbigniew Jagiełło, prezes PKO BP: widzimy możliwość zawierania ugód ws. kredytów frankowych
Zbigniew Jagiełlo, Fot. materiały prasowe PKO BP
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
PKO Bank Polski ocenia, że modele, które do tej pory były użyte do tworzenia rezerw na ryzyko prawne związane z wyrokiem TSUE ws. kredytów we franku szwajcarskim będą podlegały modyfikacjom w świetle rozwoju sytuacji, poinformował prezes Zbigniew Jagiełło. Jednocześnie wskazał, że bank widzi możliwość zawierania ugód z kredytobiorcami.

Wyrok TSUE dotyczył pojedynczej sprawy, na której się buduje oczekiwania wobec wszystkich kredytów frankowych. Konstatacja jest taka, że banki w rożny sposób, ale w procentowym wymiarze zbliżonym, tworzą rezerwy na potencjalne ryzyko prawne. Na pewno wszystkich łączy to, że modele do kwantyfikacji tych rezerw są obarczone dużym błędem słabości próbki, którą dysponujemy. Kwartał po kwartale banki będą ten model modyfikować w obliczu napływających spraw sądowych i rozstrzygnięć.

Czytaj także: PKO Bank Polski: 723 mln zł zysku netto w IV kw. 2019 r. Co z wypłatą dywidendy?

PKO BP w swoich relacjach z klientami dąży do rozwiązań satysfakcjonujących obie strony.

Podejście do szukania ugody jest normalnym procesem naszego biznesu. Jeśli będą przesłanki do ugody – te 15 tys. ugód [w ubiegłym roku bank zawarł 15 tys. ugód (ogółem) z klientami detalicznymi, małymi i średnimi przedsiębiorstwami i dużymi korporacjami] jest przykładem dobrej woli banku.

Jeśli jest miejsce na zawarcie kompromisu [w sprawie kredytów CHF], to będzie zawarty.

Zbigniew Jagiełło

prezes PKO Banku Polskiego

Źródło: ISBnews