Zastrzeżono ponad milion dokumentów tożsamości

Zastrzeżono ponad milion dokumentów tożsamości
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W latach 2008-2016 w Systemie DOKUMENTY ZASTRZEŻONE zastrzeżono 1 029 842 zagubionych lub skradzionych dokumentów tożsamości. Statystycznie do bazy codziennie trafiało aż 313 zgłoszeń. Co więcej, od 2008 r. próbowano wyłudzić 67,7 tys. kredytów na kwotę ponad 3,6 miliarda złotych.

Otwieramy 11. etap Kampanii Informacyjnej Systemu DOKUMENTY ZASTRZEŻONE. Od momentu rozpoczęcia tej społecznej akcji sektora finansowego liczba zastrzeganych dokumentów tożsamości, w porównaniu do okresu sprzed 2008 r., wzrosła trzykrotnie – podkreśla Grzegorz Kondek, koordynator Kampanii Informacyjnej Systemu DZ.

wykres.dz.02.850x

Źródło: CPBiI

wykres.dz.01.850x

Źródło: CPBiI

Od 2008 r., kiedy to rozpoczęto systematyczne badania w tym zakresie, udaremniono łącznie 67 768 prób wyłudzeń kredytów na łączną kwotę 3 625 177 211 zł. Przez wszystkie te lata, statystycznie (włącznie z weekendami), odnotowywano średnio 21 prób wyłudzeń dziennie. Każdego dnia oszuści próbowali, posługując się cudzymi dokumentami, ukraść około 1,1 mln zł.

Nasze dane wskazują na to, że Polacy mają coraz wyższą świadomość tego, że należy chronić własną tożsamość, znają też narzędzia, które umożliwiają zabezpieczenie się przed wykorzystaniem naszych danych do celów przestępczych – zauważa Krzysztof Pietraszkiewcz, prezes Związku Banków Polskich. – System DOKUMENTY ZASTRZEŻONE skutecznie ogranicza ryzyko dokonania wyłudzenia na cudze nazwisko. Chroni nie tylko osoby fizyczne, ale także przedsiębiorstwa, które na co dzień mogą korzystać z danych za pośrednictwem Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor.

Zastrzegać trzeba zresztą nie tylko dokumenty, ale także utracone karty bankowe, a tych jest w Polce około 36 mln. Najłatwiej i najszybciej można to uczynić dzwoniąc pod numer (+48) 828 828 828. Telefon ten funkcjonuje w ramach międzybankowego Systemu Zastrzegania Kart. Korzystać z niego mogą klienci dowolnego banku. System funkcjonuje na całym świecie, 24 godziny na dobę przez siedem dni w tygodniu.

Więcej informacji na: www.dokumentyzastrzezone.pl

Raport dostępny >tutaj<

ZBP