Zasady rozliczania wpływów podatkowych JST do zmiany

Zasady rozliczania wpływów podatkowych JST do zmiany
Jan Sarnowski, wiceminister finansów. Źródło: Portal Gov.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Ministerstwo Finansów przygotowuje projekt ustawy, która ma zmienić sposób rozliczania wpływów podatkowych przez jednostki samorządu terytorialnego (JST). Wpływy te mają być liczone od średniej z trzech ostatnich lat, poinformował wiceminister finansów Jan Sarnowski.

Ministerstwo Finansów jest […] na finiszu tworzenia ustawy, która zmieni sposób finansowania jednostek samorządu terytorialnego. 

– powiedział Sarnowski w telewizji wPolsce.pl

Wyjaśnił, że w ustawie mają znaleźć się dwa elementy.

Czytaj także: Ministerstwo Finansów: będzie nowa ustawa o dochodach jednostek samorządu terytorialnego >>>

„Po pierwsze, nowa subwencja rozwojowa, która zdejmie z samorządów bardzo dużą część ciężaru, związanego z inwestycjami oraz nowe zasady rozliczania wpływów podatkowych jednostek samorządu terytorialnego” – wskazał.

Wpływy jednostek samorządu terytorialnego z podatków będą liczone od średniej z ostatnich trzech lat

Wpływy jednostek samorządu terytorialnego z podatków będą liczone nie od tego, co zapłaciły firmy, przedsiębiorcy i pracownicy w danym roku, ale od średniej z ostatnich trzech lat.

„W ten sposób dodatkowo zabezpieczymy wpływy jednostek samorządu terytorialnego i również ochronimy je przed wahaniami wpływów podatkowych, wynikających np. ze zmiany koniunktury albo z gorszej sytuacji  jednego dużego inwestora, który może w danej gminie funkcjonować” – podkreślił wiceminister.

Polski Ład oznacza ubytek wpływów z podatków w wysokości 11 mld zł

Rozwiązania podatkowe zawarte w programie Polski Ład oznaczają dla JST ubytek wpływów z podatków w wysokości 11 mld zł. Planowana ustawa ma zmniejszyć skutek finansowy dla sektora samorządowego.

Przedstawiony blisko dwa miesiące temu program społeczno-gospodarczy „Polski Ład” zakłada podwyższenie kwoty wolnej od podatku do 30 tys. zł, zwolnienie z podatku emerytur do 2,5 tys. zł (w związku ze zmianą wysokości kwoty wolnej od podatku) oraz podniesienie drugiego progu podatkowego do 120 tys. zł. Planowane jest także zwiększenie składki zdrowotnej, która miałaby być płacona liniowo od dochodu do 7% PKB w 2027 r.

Zapowiedziano także obniżenie stawek ryczałtu dla przedsiębiorców z obecnych 17% do 14% i z 15% na 12%, oraz wprowadzenie szeregu ulg, mających na celu relokację kapitału i zwiększenie atrakcyjności rozwiązań podatkowych dla holdingów.

Projekt rozwiązań podatkowych ma – jak wynika z zapowiedzi przedstawicieli rządu – trafić do konsultacji społecznych już w przyszłym tygodniu. Miałyby one obowiązywać od przyszłego roku.

Źródło: ISBnews