Zasady: Korzyści z doradztwa

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

bank.2011.07-08.foto.066.a.200xBanki i instytucje finansowe to organizacje gospodarcze, które muszą cieszyć się zaufaniem publicznym, a równocześnie przynosić właścicielom i akcjonariuszom zyski. Podstawowym zatem zadaniem kadry zarządzającej jest prowadzenie właściwych strategii działania. Mogą w tym pomóc firmy doradcze.

Bogdan Wiktorski

Gospodarka światowa, nowoczesne technologie i przemiany społeczne powodują, że coraz trudniej wybierać właściwe kierunki dalszego rozwoju, świadczenia usług czy znalezienia właściwego miejsca dla siebie na rynku. Dlatego też firmy konsultingowe specjalizują się w wybranych branżach, dywersyfikują ofertę bądź rozbudowują struktury organizacyjne. W ponadnarodowej gospodarce nie wystarcza obserwacja własnego rynku i badanie preferencji własnych klientów. Siłą firm staje się możliwość bezpośredniego obserwowania sytuacji na rynkach w wielu rejonach świata. Często pomysł na nowe usługi pojawia się w jednym kraju czy rejonie i – mając już praktyczne doświadczenia związane z jego wdrożeniem – można go zaproponować w innym. Różnorodność struktur organizacyjnych banków, grup obsługiwanych przez nie klientów czy wreszcie wykorzystywanych systemów informatycznych nie pozwalają na podanie gotowych recept, które sprawdziłyby się u wszystkich i wszędzie. Dlatego w większości muszą być to indywidualne rozwiązania, biorące pod uwagę wszystkie okoliczności zewnętrzne i wewnętrzne. Klienci firm konsultingowych są dziś dobrze zorientowani w podstawowych strategiach i koncepcjach biznesowych i oczekują doświadczonych konsultantów z szerokim zestawem narzędzi koncepcyjnych.

Wielka czwórka audytorsko-doradcza

– Najczęściej wymienianym powodem korzystania z pomocy konsultantów jest ich niezależność w ocenie stanu funkcjonowania danego obszaru instytucji finansowej (np. ryzyka, IT, sprzedaży, marketingu itp.) w kontekście pozycji konkurencyjnej, nowych regulacji czy też najlepszych praktyk rynkowych – uważa Radomir Gibala z Ernst & Young Polska.

Drugim z powodów jest znajomość rynku, trendów w branży. Dla instytucji finansowej chcącej wejść na dany rynek wartością jest otrzymanie obiektywnej analizy dotyczącej perspektyw rozwoju segmentu usług finansowych. Kolejnym jest brak lub celowe nieutrzymywanie w instytucji finansowej jednostek specjalizujących się w danej tematyce, np. w analizach, badaniach czy też corporate finance. Trzeba pamiętać, że sektor usług finansowych to jedna z najbardziej regulowanych branż w gospodarce. Znane są przykłady, kiedy duża instytucja finansowa zmienia swoje plany strategiczne po dokładnym poznaniu nowych regulacji mających wejść w życie w danym kraju. Jak sugeruje Gibala, warto w miarę możliwości często sprawdzać wiedzę i rozwiązania proponowane przez konsultantów z firm doradczych zarówno w trakcie bezpośrednich spotkań, ale również podczas konferencji czy też seminariów poświęconych danym zagadnieniom z branży usług finansowych.

– Z pewnością warto jest skorzystać z usług doradcy do rozwiązania kompleksowych problemów, z którymi borykają się zarządy, rady nadzorcze i akcjonariusze banków – uważa Łukasz Bystrzyński, partner w PricewaterhouseCoopers (PwC). – Zakres projektów jest zróżnicowany: od wielowymiarowych i wieloletnich ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI