Zamiast ogniw na dachu, okno fotowoltaiczne

Zamiast ogniw na dachu, okno fotowoltaiczne
Fotowoltaiczne Okno Petecki Future Energy Line Fot. Grupa Petecki
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Jak działa okno fotowoltaiczne, zaprezentowane na tegorocznej Wystawie Innowacji i podczas Ogólnopolskiego Forum Stolarki uznane za "Innowację Roku 2019" − wyjaśnia dla aleBank.pl Justyna Wnęk, Brand Manager firmy Petecki.

#JustynaWnęk: Okno jest dla każdego, kto chciałby płacić mniejsze rachunki za prąd oraz bliskie są mu kwestie środowiska naturalnego #OknoFotowoltaiczne #Prosument #OZE #Ochrona Środowiska @GrupaPetecki @NFOSiGW @InstEneregOdnaw

Robert Azembski: Zapotrzebowanie na energię elektryczną stale rośnie, rosną opłaty na rachunkach za prąd. Każdy marzy o taniej energii, więc fotowoltaika to temat na czasie. Na czym polega technologia szyb fotowoltaicznych wykorzystana w Państwa produkcie?

Justyna Wnęk: Sama szyba została wyprodukowana przez firmę ML System, naszego partnera w tworzeniu okna na Wystawę Innowacji. Okno opiera się o innowacyjną technologię transparentnych szyb z powłoką z kropek kwantowych będących małymi półprzewodnikami, zdolnymi do pochłaniania i emitowania promieniowania elektromagnetycznego. Absorbują one więcej, niż popularny w fotowoltaice krzem.

Czy tylko na tym polega wyjątkowość prezentowanego okna?

Na wyjątkowość produktu wpływa cały szereg czynników np. to, że produkcja energii odbywa się przy pełnej przezierności szyby.

Dzięki zastosowaniu kropek kwantowych możliwe jest też całkowite „wycięcie” szkodliwego promieniowania ultrafioletowego UV oraz ograniczenie ilości promieniowania podczerwonego IR docierającego do mieszkania. To bezapelacyjnie nowy kierunek rozwoju.

Czytaj także: Fotowoltaika taniej: obniżony VAT do 8%

Poza produkcją energii elektrycznej, czy okno różni się czymś od typowych okien, które każdy ma w swoim domu?

Okno PETECKI Future Energy Line zostało wyprodukowane na aluminiowym profilu MB 104 Passive. Parametry okien wykonanych na wspomnianym systemie przekraczają obecne wymagania najostrzejszych, obowiązujących przepisów i norm. To sprawia, że system jest dedykowany dla budownictwa energooszczędnego i pasywnego.

Okna są bardzo szczelne, mają szeroki zakres szklenia do 81 mm i antywłamaniowość w klasie RC3. Są więc bardzo wytrzymałe, co znacząco utrudnia złodziejom dostanie się tą drogą do mieszkania.

Ile będą kosztować tego rodzaju okna? Po ilu latach klient może spodziewać się zwrotu z inwestycji w ich zakup?

Nie sposób jednoznacznie określić kosztu, zależeć on bowiem będzie od wielkości okien. Ponieważ jest to produkt innowacyjny, najwyższej klasy, spodziewać się można, że cena będzie nieco odbiegać od innych produktów w ofercie, gdyż koszt produkcji ze względu na jakość materiałów jest w tym przypadku znacząco większy.

Kiedy zamierzacie wprowadzić okna do sprzedaży? Czy raczej planujecie je robić pod konkretne zamówienie?

Okno powstało na potrzeby Targów Innowacji w Nadarzynie i jest prototypem. Przed nami jeszcze wiele testów i badań, które pozwolą dokładniej określić parametry i wydajność produktu.

Biorąc pod uwagę innowacyjność okna, możemy stwierdzić, że gdy znajdzie się w palecie oferowanych przez nas produktów, to przez jakiś czas będzie dostępne jedynie na indywidualne zamówienie.

Postawicie na sprzedaż detaliczną, czy także hurtową? Jest to oferta dedykowana tylko dużym podmiotom, czy też mogą je instalować właściciele domów jednorodzinnych oraz mieszkańcy bloków?

Wszystkie nasze produkty kierowane są zarówno do sprzedaży detalicznej, jak i hurtowej. Zarówno dla firm, jak i dla budownictwa jednorodzinnego, pasywnego. Okno z szybą fotowoltaiczną jest dla każdego, kto chciałby płacić mniejsze rachunki za prąd oraz bliskie są mu kwestie środowiska naturalnego.

Czytaj także: Instalacja fotowoltaiczna – o czym warto wiedzieć

Źródło: aleBank.pl