Zakaz handlu w niedziele: większość Polaków negatywnie ocenia ograniczenia

Zakaz handlu w niedziele: większość Polaków negatywnie ocenia ograniczenia
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Grupa osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele sukcesywnie rośnie, za to maleje odsetek respondentów będących zupełnymi zwolennikami regulacji - w tej chwili regulacje obowiązujące od 2019 r. negatywnie ocenia 51%, w listopadzie było to 46%, wynika z badań przeprowadzonych przez Maison&Partners na zlecenie Związku Przedsiębiorców i Pracodawców.

Regulacje obowiązujące od 2019 r. negatywnie ocenia 51% #ZakazHandlu

Od początku 2019 roku obowiązują bardziej restrykcyjne przepisy dotyczące handlu – sklepy mogą być otwarte tylko w jedną niedzielę w miesiącu, a nie – tak jak w roku 2018 – dwie. Zwiększenie poziomu ograniczeń, zgodnie z wynikami dotychczasowych odczytów, powoduje wzrost grupy osób negatywnie oceniających rozwiązania ograniczające handel w niedziele, podano.

Rośnie odsetek Polaków negatywnie oceniających regulacje

„W tej chwili regulacje obowiązujące od 2019 roku negatywnie ocenia 51%, jeszcze w listopadzie było to 46%. Jednocześnie już 42% Polaków deklaruje, że zamknięcie sklepów w niedziele im przeszkadza, a to o 4 pkt. proc. więcej niż w grudniu 2018 roku. Wyraźnie widać, że zgodnie z naszymi przewidywaniami i wynikami poprzednich edycji badania przepisy dotyczące ograniczenia handlu, wraz z ich stopniowym zaostrzaniem, stają się dla ludzi coraz bardziej dokuczliwe” – powiedziała prezes Maison&Partners Dominika Maison, cytowana w komunikacie.

Maleje grupa zupełnych zwolenników zmian

Maleje grupa zupełnych zwolenników zmian ukierunkowanych na ograniczanie handlu w niedziele – o ile w listopadzie 2018 r. było ich 31%, tak w tej chwili zdecydowane poparcie dla regulacji deklaruje 24% Polaków, wskazano również.

„Zmianie nie ulegają natomiast profile zwolenników i przeciwników ograniczania handlu w niedziele. Tradycyjnie już, większość przeciwników ograniczeń to mieszkańcy miast małych, zamieszkałych przez mniej niż 20 tysięcy mieszkańców, którym restrykcje ograniczyły możliwości spędzania wolnego czasu w weekend, oraz dużych, zamieszkałych przez ponad 100 tysięcy osób. Jednocześnie, o ile wśród zwolenników ograniczeń jest dokładnie taki sam odsetek osób pracujących w handlu jak pozostałych, o tyle wśród przeciwników grupa osób obecnie pracujących w handlu ewidentnie wyróżnia się liczebnością” – czytamy dalej.

60% respondentów robi zakupy w niedziele objęte zakazem handlu

Tak jak w poprzednich pomiarach, ok. 60% respondentów deklaruje, że robi zakupy w niedziele objęte zakazem handlu. 76% z nich odwiedza w tym celu małe sklepy spożywcze, zaś ok. 40% decyduje się na zakupy na stacjach benzynowych, podano także.

„Prowadzimy regularne odczyty nastrojów Polaków związanych z ograniczeniem handlu w niedziele już od kilku miesięcy i generalnie wszystkie wskaźniki pozostają na tym samym poziomie, poza dwoma – rośnie liczba przeciwników wprowadzanych rozwiązań, zaś maleje liczba ich zwolenników. Dzieje się zatem dokładnie to, co przewidywaliśmy. Im mniej niedziel handlowych, tym regulacje bardziej dokuczają Polakom. Rozwiązania mające wejść w życie od 2020 r. negatywnie ocenia już 58% ankietowanych, a jeszcze kilka miesięcy temu było to 53%. To chyba dosyć silny sygnał dla partii rządzącej, by jak najszybciej zmienić te przepisy, których Polacy po prostu nie chcą” – podsumował prezes Związku Przedsiębiorców i Pracodawców Cezary Kaźmierczak.

Źródło: ISBnews