Zakaz handlu w niedzielę: niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne ustawy dla firm

Zakaz handlu w niedzielę: niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne ustawy dla firm
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Polska Rada Centrów Handlowych od początku stała na stanowisku, że podpisana przez Prezydenta RP ustawa ograniczająca handel w niedziele jest złym rozwiązaniem ze względu na liczne, niekorzystne skutki społeczno-ekonomiczne ustawy dla przedsiębiorców, pracodawców, pracowników, konsumentów oraz ze względu na wady legislacyjne tej ustawy.

Ustawa o zakazie handlu w niedziele sprzecza z prawem #UE? Tak twierdzi Polska Rada Centrów Handlowych #zakazhandlu

Jak pokazują liczne badania opinii publicznej ustawa o zakazie handlu w niedzielę już teraz, przed wejściem w życie, budzi coraz większy opór wśród społeczeństwa.

Tytułem wstępu wskazać należy, że zarówno rozwiązania zawarte w ustawie, jak i sam sposób procedowania nad tym aktem budzą uzasadnione wątpliwości natury prawnej, w tym w szczególności w zakresie przepisów europejskich. Nie chodzi to o ideę ograniczania handlu ale rozwiązania zawarte w ustawie, w szczególności w zakresie przepisów technicznych odnoszących się do usług społeczeństwa informacyjnego, powinny były zostać notyfikowane Komisji Europejskiej na etapie prac legislacyjnych w Sejmie.

Ustawa sprzecza z prawem UE?

Ponadto, charakter wskazanych w akcie wyłączeń spod ogólnego zakazu handlu, wykonywania czynności związanych z handlem oraz powierzania pracownikom lub zatrudnionym wykonywania pracy w handlu lub czynności związanych z handlem, może uzasadniać sprzeczność tych regulacji z unijną zasadą swobody przepływu towarów na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej.

Co równie ważne, ustawę cechuje tak wysoki stopień niedookreśloności i wewnętrznych sprzeczności o charakterze legislacyjnym i merytorycznym, że zarówno wdrożenie zaproponowanych w niej rozwiązań, jak i ich praktyczne wyegzekwowanie, może wiązać się z szeregiem problemów, a w niektórych przypadkach, okazać się nawet niemożliwe do realizacji, a w konsekwencji powodować szereg negatywnych skutków prawnych zarówno dla przedsiębiorców jak i konsumentów.

Nie będzie można stosować ustawy?

Uważamy, że ustawa – jakkolwiek mogąca wprowadzić istotne z punktu widzenia społecznego zmiany – zawiera szereg przepisów uniemożliwiających jej stosowanie.

Co więcej, również uchybienia legislacyjne, których dopuszczono się na etapie prac parlamentarnych, prowadzą do wniosku, że rozwiązania przyjęte w ustawie mogą być nieadekwatne do pierwotnego, wskazanego przez przedstawicieli komitetu inicjatywy obywatelskiej, celu ustawy.

Warto wspomnieć, że było rozwiązanie, które spełniało postulaty Związków Zawodowych i nie prowadziło do dezorganizacji pracy handlu w Polsce i które nie ingerowałoby w sposób w jaki Polacy spędzają swój wolny czas w niedzielę. Rozwiązaniem proponowanym przez branżę handlowo-usługową (reprezentowaną przez Polską Radę Centrów Handlowych, Forum Polskiego Handlu, Polską Organizację Handlu i Dystrybucji, Polską Izbę Handlu, Konfederację Lewiatan oraz Krajową Radę Gastronomii i Cateringu), było zagwarantowanie pracownikom handlu, obligatoryjnych dwóch wolnych niedziel w miesiącu dzięki odpowiedniej nowelizacji Kodeksu pracy. Implementacja proponowanego rozwiązania wiązała się tylko z jedną zmianą w Kodeksie pracy, w zastępstwie wprowadzania bardzo dyskusyjnej ustawy, której konsekwencje nie są do końca znane – ograniczenia w formie zupełnego zakaz handlu w co drugą niedzielę  w miesiącu nie stosuje bowiem żadne z państw UE.

Źródło: Polska Rada Centrów Handlowych