Zakaz handlu w niedziele: nie ma odwrotu od zamykania sklepów. Prezydent podpisał ustawę

Zakaz handlu w niedziele: nie ma odwrotu od zamykania sklepów. Prezydent podpisał ustawę
Fot. Pixabay.com
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Prezydent Andrzej Duda podpisał ustawę z dnia 10 stycznia 2018 r. o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni.

#Prezydent podpisał ustawę o ograniczeniu handlu w niedziele #zakazhandlu #handel

„Dziękuję za mądre zmiany w tej ustawie i kontrowersję, gdyż część osób prowadzących działalność gospodarczą, osiągających dochody w niedziele będą musiały zmienić swoje przyzwyczajenia. Mądre zmiany, bo nie zakazuje handlu od razu, gdyż zakaz jest wprowadzony etapami. Do końca 2018 r. będzie to jedna niedziela w miesiącu, potem dwie, a pełny zakaz nastąpi w 2020 r. Ta zmiana dzięki temu będzie łatwiej przyjęta” – powiedział Duda podczas uroczystości podpisania ustawy.

Podkreślił, że ustawa ta miała duże poparcie społeczne w postaci m.in. związków zawodowych i Kościoła.

– Ustawa przewiduje także wiele wyłączeń. Wierzę, w to, że w ten sposób przywracamy normalność – powiedział prezydent.

Ustawa zakłada m.in. jej wejście w życie 1 marca 2018 r. i właśnie od tego momentu w kolejnych miesiącach obowiązywać będą dwie niedziele handlowe (pierwsza i ostatnia), w 2019 r. – jedna niedziela w miesiącu (ostatnia), a od 2020 r. zakaz handlu będzie obowiązywał już we wszystkie niedziele (z wyjątkiem 7 dni).

Pierwszą niedzielą w 2018 roku, w którą sklepy będą zamknięte, będzie 11 marca, następną 18 marca. W kwietniu zakupów nie zrobimy dodatkowo: 1, 8, 15 i 22, w maju: 13 i 20, w czerwcu: 10 i 17, w lipcu: 8, 15 i 22, w sierpniu: 12 i 19, we wrześniu: 9, 16 i 23, w październiku: 14 i 21, w listopadzie: 11 i 18, w grudniu: 9.

Ponad 30 wyjątków od zakazu handlu w niedziele

W ustawie zakazującej handlu w niedziele wprowadzono ponad 30 wyjątków. Wyjątki te mogą prowadzić do absurdalnych sytuacji. Supermarkety będą powstawać przy stacjach benzynowych i na stadionach sportowych. Największe zamieszanie może spowodować olej rybny.

– Wiele stacji benzynowych prawdopodobnie przemyśli swój model biznesowy i powstaną tam supermarkety, które będą czynne w niedziele – mówił wcześniej w rozmowie z MarketNews24 Marek Tatała, ekspert Forum Obywatelskiego Rozwoju, które apelowało do prezydenta o niepodpisywanie ustawy.

Zobacz także: Zakaz handlu w niedziele: apel do prezydenta o niepodpisywanie “bubla roku” >>>

Wśród wyjątków od zakazu handlu w niedziele wpisano także miejsca, które prowadzą odbiór i handel produktami pochodzenia rybnego.

– Olej rybny to produkt pochodzenia rybnego, czy pod tym pretekstem supermarket, który ma taki olej będzie mógł być czynny w niedziele? – dodaje ekspert i wymienia kolejne absurdy wynikające z ustawy.

Ustawa uznana została przez FOR za prawny bubel roku.

 

Źródło: ISBnews/FOR/MarketNews24