Zaczynamy oszczędzać na zakupach sprzętu AGD i RTV

Zaczynamy oszczędzać na zakupach sprzętu AGD i RTV
Fot. Konfederacja Lewiatan
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Sprzedaż detaliczna w lipcu 2022 roku wzrosła o 2% rok do roku, a w ujęciu miesięcznym wzrosła o 1,2% - podał Główny Urząd Statystyczny.

Sprzedaż detaliczna kontynuuje marsz w kierunku zera. Roczny jej wzrost w lipcu, na poziomie 2% jest niższy niż przed miesiącem. Mimo wszystko można ten wynik uznać za pozytywne zaskoczenie. Przede wszystkim przed rokiem lipiec miał o jeden dzień roboczy więcej niż w tym roku.  Pozytywnie też zaskakuje sprzedaż w ujęciu miesięcznym, kiedy wzrosła o 1,2%. W czerwcu w ujęciu miesięcznym sprzedaż spadała, co było oznaką, że miesiące wakacyjne mogą okazać się znacznie gorsze niż przed rokiem.

Czytaj także: GUS: sprzedaż detaliczna wzrosła tylko o 2 proc. rdr w lipcu; konsumenci coraz mocniej odczuwają rosnącą inflację >>>

Na sprzedaży detalicznej nadal silnie odciska się wzrost cen wielu produktów. Ponownie w skali roku kupujemy mniej paliw.

Wzrosty cen i braki na rynku widać również w branży motoryzacyjnej, która notuje największy spadek sprzedaży w lipcu, w ujęciu rocznym o 15,1%. Spada również sprzedaż artykułów RTV i AGD.

Grupy produktów, których sprzedaż rośnie to –  głównie dobra podstawowe – żywność, napoje, ubrania. Albo zaczynamy oszczędzać albo mieć trudności, żeby wiązać koniec z końcem.

Źródło: Konfederacja Lewiatan