Z prywatnych polis zdrowotnych korzystało już 2,6 mln Polaków na koniec 2018 r.

Z prywatnych polis zdrowotnych korzystało już 2,6 mln Polaków na koniec 2018 r.
Fot. stock.adobe.com/9dreamstudio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Liczba osób z polisą zdrowotną wzrosła o 23% r/r do 2,6 mln na koniec 2018 r., wynika z najnowszych danych Polskiej Izby Ubezpieczeń (PIU). Na prywatne ubezpieczenia zdrowotne Polacy wydali 821,1 mln zł w 2018 r. wobec 678,9 mln zł rok wcześniej.

Liczba osób z polisą zdrowotną wzrosła o 23% r/r do 2,6 mln na koniec 2018 r. #UbezpieczeniaZdrowotne @PIU_org_pl

„Z naszych badań wynika, że Polacy decydują się na prywatną opiekę medyczną przede wszystkim ze względu na szybszy dostęp do lekarzy. Nic w tym dziwnego, ponieważ czas oczekiwania na gwarantowane świadczenia zdrowotne od ponad dwóch lat systematycznie rośnie. Na przełomie 2018 i 2019 r. wynosił on aż 3,8 miesiąca. Po prywatnych placówkach medycznych spodziewamy się skutecznej i szybkiej pomocy medycznej. To dla wielu osób istotna wartość, zwłaszcza w obliczu ostatnich doniesień medialnych o sytuacji w publicznej opiece zdrowotnej. Prywatne ubezpieczenie gwarantuje pomoc, gdy pojawią się kłopoty ze zdrowiem. Co ważne, jest to znacznie rozwiązanie tańsze, niż płacenie z własnej kieszeni za każdorazowe wizyty u lekarzy czy drogie badania” – powiedziała doradca zarządu PIU Dorota M. Fal, cytowana w komunikacie.

Czytaj także: Polacy wydali na dodatkowe ubezpieczenie zdrowotne 586 mln zł w ciągu pierwszych trzech kwartałów 2018 r. >>>

Wysokie zainteresowanie Polaków prywatną opieką medyczną potwierdziło także badanie „Współfinansowanie służby zdrowia”, przeprowadzone na zlecenie PIU we wrześniu ub.r.

„Niemal 60% respondentów wskazało, że chce otrzymywać pakiety medyczne od swoich pracodawców i jest gotowe uczestniczyć w ich finansowaniu. W przypadku 64% ankietowanych, którzy mają już prywatną opiekę zdrowotną, jej koszt przynajmniej częściowo pokrywa firma. Inaczej jest w przypadku małych firm, w których pracownicy nie mogą liczyć na współfinansowanie opieki zdrowotnej w ramach ubezpieczenia dodatkowego przez pracodawców” – czytamy w komunikacie.

68% właścicieli małych firm nie oferuje swoim pracownikom dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego

Jak wynika z „Raportu z badania małych przedsiębiorców o obciążenia związane z ZUS-em” przygotowanego przez Centrum Badań Marketingowych Indicator, 68% właścicieli małych firm nie oferuje swoim pracownikom dodatkowego ubezpieczenia zdrowotnego, zwraca uwagę PIU.

„Dla 34% ankietowanych jest to za wysoki koszt, biorąc pod uwagę duże obciążenia finansowe z tytułu obowiązkowych składek ZUS oraz podatków” – podsumowano w materiale.

Źródło: ISBnews