XXVIII Ogólnopolska Pielgrzymka Bankowców na Jasną Górę

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

krzyz.01.250xKolejna, 28 już, pielgrzymka środowiska bankowego do klasztoru jasnogórskiego w Częstochowie odbędzie się w tym roku w dniach 10-11 maja. Bankowcy z całej Polski, jak co roku, będą dziękować i wypraszać łaski przed cudownym obrazem Czarnej Madonny. Tegoroczną pielgrzymkę organizuje Diecezja Zamojsko-Lubaczowska, a przewodniczy jej ordynariusz ks. bp dr Marian Rojek.

PROGRAM PIELGRZYMKI

Piątek, 10 maja 2013r.
21.00 – Apel Jasnogórski
21.45 – Czuwanie modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu
24.00 – msza o północy – przewodniczy ks. prałat Adam Firosz
Czuwanie modlitewne w Kaplicy Cudownego Obrazu do 4:30 (Duszpasterstwo Bankowców: Warszawa, Lublin, Olsztyn, Zamość, Gdańsk)

Sobota, 11 maja 2013 r.
10.00 – Program muzyczno-religijny – zespół wokalny „Rezonans” z Zamościa, dyrygent Alicja Saturska. Następnie wykład ks. prałata prof. dr hab. Sławomira Nowosada z KUL w Lublinie nt. Czy rewolucja antropologiczna we współczesnej kulturze?
11.00 – eucharystia pod przewodnictwem ks. bp. Mariana Rojka, ordynariusza zamojsko-lubaczowskiego (szczyt jasnogórski)
13.30 – Nabożeństwo Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich. Uczestnicy podążają od stacji do stacji Męki Pańskiej w procesji, którą otwiera krzyż i świece niesione przez bankowców, rozważania prowadzone są ze szczytu jasnogórskiego.
15.00 – modlitwa na zakończenie Pielgrzymki w kaplicy Cudownego Obrazu – dziesiątek różańca, pieśń bankowców, błogosławieństwo.

Przypomnijmy, że historia pielgrzymek środowiska bankowego sięga 1986 r. Z inicjatywą ich zorganizowania wystąpiła Franciszka Gosławska z Banku Gospodarki Żywnościowej. Wraz dwiema koleżankami – Antoniną Szubką i Aleksandrą Bieniewską – udała się na Jasną Górę z propozycją przygotowania pielgrzymki. Zgromadziła ona wtedy ponad 20 tys. osób, do dziś (już 28 rok) i nieprzerwanie jednoczy pielgrzymów-bankowców z całej Polski.