XIV Kongres Gmin Wiejskich RP
"Jaki rozwój obszarów wiejskich po 2014 roku?" - to idea przewodnia tegorocznego, XIV już, Kongresu Gmin Wiejskich Rzeczypospolitej Polskiej.
Patronat honorowy nad kongresem, przygotowanym przez Związek Gmin Wiejskich RP, objął prezydent RP Bronisław Komorowski. Odbywa się on w dniach 15-16 października br. w Serocku w Centrum Konferencyjnym Hotelu Narvil.
Dzień pierwszy – debaty
Pierwszego dnia organizatorzy zaplanowali 8 debat tematycznych, w trakcie których poruszone zostaną bieżące problemy gmin. Mają się one odbywać równolegle. Pierwsze dwie rozpoczynają się o godz. 12.00. Poświęcone mają być odpowiednio: finansowaniu inwestycji na obszarach wiejskich w latach 2014-2020 oraz ocenie wdrażanych zmian w ustawie o systemie oświaty i planowanych w ustawie Karta Nauczyciela.
Do udziału w pierwszej zaproszono: Zofię Szalczyk, wiceminister rolnictwa i rozwoju wsi; Adama Struzika, marszałka woj. mazowieckiego i wiceprzewodniczącego Związku Województw RP; Krzysztofa Pietraszkiewicza, prezesa Związku Banków Polskich oraz Krzysztofa Iwaniuka, wiceprzewodniczącego i Jerzego Zająkałę, członka zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. Mówić będą o potrzebach i możliwościach inwestycyjnych samorządów z obszarów wiejskich, zagrożeniach dla budżetów gmin, założeniach realizacji działań w ramach PROW 2014-2020. Zastanawiać się będą także nad tym czy możliwe będzie finansowanie inwestycji na obszarach wiejskich ze środków RPO i krajowych funduszy spójności w latach 2014-2020.
W debacie drugiej uczestniczyć mają: Przemysław Krzyżanowski, wiceminister edukacji narodowej oraz Marek Olszewski, wiceprzewodniczący i Renata Szczepańska, członek zarządu Związku Gmin Wiejskich RP. Wśród poruszanych kwestii znajdą się: wpływ wdrażanych zmian w ustawie o systemie oświaty na organizację i finansowanie realizacji zadań oświatowych gmin, a także szanse i bariery związane ze zmianami w ustawie Karta Nauczyciela.
Seria popołudniowa
Rozpoczęcie kolejnych trzech debat równoległych zaplanowano na godz. 14.30. O alternatywach finansowania inwestycji na obszarach wiejskich dyskutować będą: Paweł Lisowski, zastępca dyrektora Departamentu Programów Europejskich, dyrektor ds. Współpracy z Samorządami Banku Gospodarstwa Krajowego; Tomasz Mironczuk, prezes zarządu Banku Polskiej Spółdzielczości, Magdalena Wypych, dyrektor ds. bankowości transakcyjnej w Raiffeisen Polbanku oraz Krzysztof Iwaniuk i Jerzy Zająkała ze ZGW RP. W trakcie dyskusji poruszone zostaną następujące kwestie: jakie warunki muszą być spełnione, by banki zaangażowały się w finansowanie gmin o słabszej kondycji finansowej; zagrożenia w obsłudze finansowej gmin; zaangażowanie się w finansowanie inwestycji z punktu widzenia banku państwowego, spółdzielczego i komercyjnego. Przewidziano również wystąpienie Marka Kurkowskiego, konsultanta Ernst & Young – mówić on będzie o szansach rozwoju i wzmocnienia finansów gmin poprzez rozwój eksploatacji gazu łupkowego.
Działania optymalizujące finansowanie, realizację i organizację gminnych zadań: aspekt legislacyjny – to temat kolejnej debaty. Jej uczestnicy – Magdalena Młochowska, podsekretarz stanu w Ministerstwie Administracji i Cyfryzacji; Olgierd Dziekoński, sekretarz stanu w Kancelarii Prezydenta RP oraz Leszek Świętalski i Edward Trojanowski ze ZGW RP – mówić będą o poprawie warunków funkcjonowania samorządów – założeniach projektu MAiC, a także o „prezydenckim” projekcie ustawy o współdziałaniu w samorządzie terytorialnym na rzecz rozwoju lokalnego i terytorialnego oraz o zmianie niektórych ustaw.
Trzecia z pierwszej popołudniowej sesji debat poświęcona zostanie rozwojowi inwestycji związanych z odnawialnymi źródłami energii oraz efektywności energetycznej. Jej uczestnikami będą: Barbara Koszułap, zastępca prezesa zarządu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej; prof. dr hab. Andrzej Radecki, prezes zarządu Polskiej Izby Gospodarczej Energii Odnawialnej; Tomasz Koprowiak, burmistrz miasta i gminy Kisielice oraz Michał Siembab, dyrektor Generalny PIGEO. Wśród poruszanych zagadnień znajdą się: rola energetyki odnawialnej i rozproszonej dla terenów wiejskich; samorządy lokalne dla rozwoju energetyki odnawialnej; energetyka odnawialna rozwiązaniem na poprawę stanu infrastruktury technicznej i efektywności energetycznej w gminach wiejskich; trudności we wdrażaniu projektów z sektora OZE.
Sesja ostatnia
Ostatnie trzy debaty pierwszego dnia kongresu rozpoczną się o godz. 16.15. W trakcie pierwszej, poświęconej wdrożeniu ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, dyskutanci – Paweł Sosnowski z Ministerstwa Środowiska; Maciej Kiełbus z Kancelarii Ziemski i Partnerzy oraz Leszek Świętalski, członek zarządu ZGW RP – skupią się na podstawowych problemach i propozycjach zmian legislacyjnych
Działania optymalizujące finansowanie, realizację i organizację gminnych zadań: praktyczne rozwiązania – to temat kolejnej tego dnia debaty. Jej uczestnikami będą: Agnieszka Boboli z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji; Tomasz Dorf z Microsoftu; Romuald Meyer z Pomorskiej Grupy Konsultingowej; Aleksandra Rutkowska z Raiffeisen Polbanku; Paweł Tomczak i Edward Trojanowski ze ZGW RP. Mowa będzie o: roli informatyzacji w zwiększaniu efektywności gmin; samorządzie „w chmurze”; bezpośrednich oszczędnościach dla samorządów poprzez grupowe zakupy energii oraz zwiększeniu dochodów gmin poprzez wsparcie rozwoju przedsiębiorczości.
Tematem ostatniej debaty pierwszego dnia kongresu będzie kontrola zarządcza – ustawowa uciążliwość czy wsparcie zarządzania gminą? O programach wspierających realizację kontroli w jednostkach samorządu terytorialnego oraz wymianie dobrych praktyk stosowanych w urzędach jako elemencie kontroli zarządczej mówić będą: Andrzej Trzęsiara i Łukasz Krzysztofiak z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji; dr Ambroży Mituś z Małopolskiej Szkoły Administracji Publicznej; Urszula Sojka i Jarosław Żukowski z Ministerstwa Finansów; Katarzyna Kamieniobrodzka i Mariusz Śpiewok ze Śląskiego Związku Gmin i Powiatów.
Drugiego dnia kongresu m.in. przedstawione zostaną stanowiska i rekomendacje z debat.
ala