Wzrost liczby raportów udostępnianych przez BIG InfoMonitor i BIK

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

infomonitor.big.01.150xIlość pobranych przez banki z Biura Informacji Kredytowej raportów o zadłużeniu i spłacaniu kredytów przez klientów banków wzrosła w stosunku do okresu styczeń - grudzień 2009 roku aż o 28,4%.

 

101210.wzrost.liczby.raport

Zmieniła się struktura tych raportów: ilość raportów on-line wykorzystywanych przez banki do oceny wiarygodności kredytowej osoby wnioskującej o kredyt pozostała na ubiegłorocznym poziomie (lekko spadła), zaś raportów monitorujących służących do oceny ryzyka w istniejącym portfelu gwałtownie wzrosła. Stabilizacja ilości raportów on-line wynika zapewne ze spadku 2010 roku ilości nowo udzielanych kredytów oraz z wykorzystywania przez banki do oceny zdolności kredytowej także raportów monitorujących. Coraz więcej banki zamawiają w BIK ocen punktowych (scoringów) dołączanych do raportów kredytowych.

Od początku 2010 r. do końca listopada BIG InfoMonitor udostępnił prawie 6,5 mln raportów o zadłużeniu, czyli o 1 mln więcej, niż w całym ubiegłym roku. Porównując 11 pierwszych miesięcy 2010 r. z analogicznym okresem roku poprzedniego BIG InfoMonitor odnotował 27% wzrost. Zestawiając z kolei dane listopadowe z obecnego i poprzedniego roku BIG InfoMonitor zauważa 35% wzrost liczby pobranych raportów.

hildebrand.mariusz.01.100xWedług naszych prognoz liczba udostępnionych raportów na koniec 2010 r. powinna wynieść 7 mln sztuk. Obserwując obecną sytuacje, wydaje mi się, że nasze przewidywania sprawdzą się, a nawet wynik może okazać się lepszy niż przypuszczaliśmy. Te dane niewątpliwie świadczą o wzroście świadomości wśród Polaków, na temat tego jak ważną rzeczą jest dokonywanie oceny ryzyka finansowego.

Mariusz Hildebrand, Prezes Zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

 

Raporty z systemu BIG InfoMonitor można pobrać również za pośrednictwem internetu, poprzez serwis BIG.pl. Strona powstała w czerwcu b.r. po wejściu w życie nowej Ustawy o BIG i do tej pory była kierowana do konsumentów. Od stycznia pojawią się również usługi online dla przedsiębiorców. Jak dotąd stronę BIG.pl odwiedziło około 155 tys. osób, a w serwisie zarejestrowało się już ponad 20.000 użytkowników.

im.raporty.listopad.101210