Wyzwania Bankowości 2019: mały i średni przedsiębiorca musi mieć bank za sobą
Natomiast w problematykę dyskusji wprowadził słuchaczy dr Mieczysław Groszek, prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa, który stwierdził, że banki są z natury pro-cykliczne.
Dr Groszek przewiduje stabilizację portfeli kredytowych i podkreślił, że możliwości ekspansji banków spadają.
− Również zmiany w demografii wpływają na obecną sytuację banków, np. wchodzą na rynek nowe pokolenia, które nie chcą korzystać choćby z oddziałów banków – podkreślił prezes Fundacji Polska Bezgotówkowa.
Wspomniał też o ESG i polityce klimatycznej UE. Przewiduje on zmianę roli banków w gospodarce w Polsce i w Europie.
Czytaj także: Wyzwania Bankowości 2019: nie ma debaty nad pojęciem zaufania w gospodarce
Negatywnie o regulatorach
Uczestnicząc w debacie Michał Bolesławski, wiceprezes ING Banku Śląskiego negatywnie ocenił działanie regulatorów, zwłaszcza w Europie. Banki europejskie stają się niekonkurencyjne w stosunku do banków z innych regionów świata.
Z kolei Jacek Fotek, wiceprezes zarządu Giełdy Papierów Wartościowych zwrócił uwagę na problem likwidacji II sektora OFE, co znacząco wpłynęło na polski rynek kapitałowy. W Polsce brak kapitału, ale jest to według niego brak względny.
− Banki spełniają na rynku kapitałowym również rolę emitenta. Rynek kapitałowy finansuje np. akwizycje i przejęcia, co wspiera rozwój firm – zauważył wiceprezes GPW.
Czytaj także: Wyzwania Bankowości 2019: patrzenie tylko na PKB kraju nie jest słusznym podejściem
Nowy model biznesowy banków
Czy zmienia się model biznesowy banków? Jak stwierdził Tomasz Kowalski, prezes zarządu Deutsche Bank Polska, banki muszą dziś, prowadząc biznes, przewidywać na wiele lat do przodu, np. jaka będzie odpowiedzialność banków za fraudy internetowe. Bo nawet za kilka lat regulator może zmienić zdanie i obarczyć bank odpowiedzialnością za brak edukacji klientów.
Roman Rewald, ekspert Konfederacji Lewiatan zwrócił z kolei uwagę, że biznes oczekuje po prostu zwiększenia zysków.
− Mały i średni przedsiębiorca musi mieć bank za sobą. Banki są niezbędne dla przedsiębiorstw, jeśli ma być wzrost gospodarczy – uważa ekspert.
W trakcie dyskusji wymieniono także oczekiwania sektora finansowego wobec Państwa. To między innymi np. spójność prowadzonych działań i regulacji. Obciążenia fiskalne również powinny brać pod uwagę możliwości sektora, bo nie będzie chętnych, by w niego inwestować.
Konferencję podsumował Włodzimierz Kiciński, wiceprezes ZBP i przypomniał najważniejsze tezy wystąpień, których mogli wysłuchać uczestnicy w tym roku.