Wyższe ceny prądu ograniczą możliwości inwestycyjne samorządów

Wyższe ceny prądu ograniczą możliwości inwestycyjne samorządów
Fot. aleBank.pl
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Krzysztof Grybionko, wiceprezes zarządu INC Rating SA, podczas Forum Samorządowo-Bankowego mówił, że wzrost cen energii elektrycznej o 50 - 60 procent istotnie ograniczy nadwyżkę operacyjną polskich samorządów, a co za tym idzie ich możliwości inwestycyjne.

Krzysztof Grybionko: jeśli rosną nam wydatki bieżące, to mniej możemy inwestować #energetyka #cenyprądu #samorządy #ForumBS

Podczas Forum Samorządowo-Bankowego przedstawiono raport na temat stanu finansów Samorządu Terytorialnego w Polsce przygotowany przez INC Rating SA. Wiceprezes tej agencji Krzysztof Grybionko mówił, że podwyżki cen prądu o 60, a nawet o 90 procent zmniejszą nadwyżkę operacyjną polskich samorządów. Z tej nadwyżki samorządy finansują nowe inwestycje lub też spłacają swoje zadłużenie.

Czytaj także: Forum Bankowo-Samorządowe 2018. W jakiej kondycji finansowej jest sektor polskich „małych ojczyzn”?

Samorządy mogą się jednak w pewnym zakresie uniezależnić od podwyżek cen energii, jeśli np. będą tworzyły klastry energetyczne razem z prosumentami – uważa wiceprezes INC Rating.

Takie związki energetyczne powstają w innych krajach na szczeblu lokalnym. W Polsce odpowiednim szczeblem jest
gmina. Energia produkowana w klastrach jest bezpośrednio zużywana przez infrastrukturą gminną, a nie oddawana do sieci i dopiero potem z niej odbierana. Tego typu rozwiązanie wymaga jednak innych niż obecne uregulowań
prawnych.

Budowanie lokalnych klastrów energetycznych to nie tylko kwestia ceny energii, ale także bezpieczeństwa energetycznego kraju. W ten sposób powstaje rozproszona sieć energetyczna – zauważa Krzysztof Grybionko.

Czytaj także: Ceny usług publicznych w Lublinie nie wzrosną przez drożejący prąd >>>