Wywiady: Prawo do własnych czterech kątów nie może być przywilejem bogatych

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Z Andreasem J. Zehnderem, Prezesem Zarządu Związku Prywatnych Kas Budowlanych w Niemczech rozmawia Bożenna Chlabicz

Finansowanie Nieruchomości: Nasze pytania będą bardzo proste, a odpowiedzi na nie mogą się Panu wydać zbyt oczywiste. Proszę się jednak nie dziwić. Zacznijmy od tego, jak w Niemczech państwo wspiera obywateli, którzy chcą nabyć własne mieszkanie lub dom? Na czym polega ten system?

Andreas J. Zehnder: Państwo w Niemczech wspiera swoich obywateli zarówno w procesie budowania własnych zasobów finansowych, jak i w kumulowaniu prywatnego kapitału. Służą temu trzy odrębne instrumenty pomocy państwa, z których dwa adresowane są do grupy obywateli nieprzekraczających określonego poziomu dochodów.

FN: Jak funkcjonują te instrumenty wspierania przez państwo dochodzenia do własnych czterech kątów?

A.J.Z.: Każdy, kto gromadzi własne oszczędności, aby za nie w przyszłości kupić własne mieszkanie, zbudować dom lub wyremontować i zmodernizować zamieszkiwaną nieruchomość, otrzymuje finansowe wsparcie od państwa, pod warunkiem, że nie przekracza określonego poziomu dochodów. W ramach programów długoterminowego oszczędzania istnieją produkty oszczędzania na cele emerytalne, których uczestnicy mogą liczyć na pomoc państwa bez względu na poziom własnych dochodów. Wysokość pomocy państwa zależy od wysokości zgromadzonych w danym roku oszczędności oraz od liczby dzieci. Udzielana pomoc jest powiązana z przyszłym przeznaczeniem gromadzonych oszczędności na zakup lub budowę domu lub mieszkania i to zarówno w fazie gromadzenia oszczędności, jak również w fazie spłaty zaciągniętego na te cele kredytu.

FN: Dlaczego tak bogate i potężne państwo, jak Niemcy, wspiera oszczędzanie na budowę lub zakup własnego mieszkania przez obywateli?

A.J.Z.: Własne mieszkanie jest fundamentem, podstawowym elementem budowy stabilnego i zamożnego społeczeństwa. Daje poczucie bezpieczeństwa domowego zacisza, ojcowizny, dziedzictwa, przynależności do lokalnej wspólnoty, przywiązanie do „małych ojczyzn” i do kraju. Własne cztery kąty nie mogą być przywilejem ludzi bogatych. Również ludzie o średnim i niższym poziomie dochodów powinni mieć szansę spełnienia marzenia o własnym domu. Taką realną szansę powinno stwarzać państwo i to w taki sposób, aby realizacja owego marzenia nie prowadziła do finansowej zapaści tych, którzy je ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI