Wywiad z Mariuszem Hildebrandem: Ocena ryzyka i odzyskiwanie należności a nowe inwestycje na rynku nieruchomości

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

fn.2010.k3.foto.056.a.200xRozmowa z Mariuszem Hildebrandem, Prezesem Zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor S.A.

FN: W sierpniu ukazała się najnowsza edycja Raportu InfoDług. Z publikacji wynika, że kwota zadłużenia cały czas rośnie. Jak ocenia Pan te niepokojące dane w kontekście działalności firm, w tym firm z branży nieruchomości?

Mariusz Hildebrand: Rzeczywiście, najnowsza edycja Raportu InfoDług nie przedstawia zbyt optymistycznych danych dotyczących zadłużenia. Łączna kwota zaległych płatności Polaków sięgnęła w sierpniu już blisko 22 miliardów zł. W porównaniu do analogicznego okresu z zeszłego roku, jest to wzrost o prawie 82 proc. Warto jednak podkreślić, że w ostatnim czasie znacznie dynamiczniej niż liczba nowych dłużników, wzrasta wartość zaległych płatności. Dodatkowo, nastąpił wyraźny wzrost bezpieczeństwa działalności gospodarczej.

Z ostatniego wydania Raportu BIG wynika, że wskaźnik bezpieczeństwa działalności gospodarczej (BIG) w ciągu kwartału podniósł się o 45 proc. i wynosi obecnie 13,52 pkt. Można wnioskować, że ta dosyć gwałtowna poprawa nastrojów wśród przedsiębiorców, w tym również z branży związanej z nieruchomościami, wynika ze zmniejszenia wpływu nieterminowych płatności na prowadzenie działalności gospodarczej. Nie zmienia to jednak faktu, że w dalszym ciągu w ponad połowie firm w Polsce (58 proc.) jest to dosyć poważny problem, który wpływa na jakość prowadzenia działalności gospodarczej.

Podsumowując, można powiedzieć, że odczucia przedsiębiorców względem bezpieczeństwa prowadzenia firm są znacznie lepsze niż jeszcze trzy miesiące temu, jednak w dalszym ciągu wartość wskaźnika BIG osiąga niższy poziom niż na początku 2010 roku. Pozostaje jedynie mieć nadzieję, że w przyszłym kwartale sytuacja będzie wyglądała tylko lepiej.

FN: Mówiliśmy, że wartość zadłużenia cały czas rośnie, średnia kwota zaległości przeciętnego Polaka wynosi już ponad 11 tys. zł. Co w takim razie przedstawiciele firm mogą zrobić, żeby odzyskać zaległe płatności od nieuczciwych kontrahentów?

M. H.: Istnieje wiele możliwości odzyskania zaległych pieniędzy. Przedsiębiorcy zawsze ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI