Wywiad numeru: Mediterranean Bank Network – głos banków z krajów śródziemnomorskich

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

nzb.2015.k2.foto.032.b.250xŚródziemnomorska Sieć Banków (The Mediterranean Bank Network) powstała w listopadzie 1996 r., rok po Deklaracji barcelońskiej z 1995 r. Jest organizacją bankową non profit i elementem strategicznego partnerstwa pomiędzy wiodącymi i średnimi bankami basenu Morza Śródziemnego, a jej celem jest promowanie międzyregionalnej współpracy biznesowej pomiędzy członkami. O rozwijającej się roli organizacji, z przewodniczącym MBN, Hassanem El Basri, rozmawia Agnieszka Krawczyk.

Panie przewodniczący, jakie są główne obszary działalności Śródziemnomorskiej Sieci Banków?

– Celem MBN jest wzmacnianie więzi pomiędzy bankami członkowskimi. Współpraca obejmuje takie obszary, jak rynek MŚP, kredyty konsorcjalne, szkolenia on-line oraz finanse i handel. Wierzymy, że najbardziej efektywnym narzędziem do inicjowania współpracy są spotkania twarzą w twarz. Organizujemy je w naszych bankach członkowskich, aby ich przedstawiciele poznali nie tylko swe siedziby, ale przede wszystkim kulturę oraz tożsamość.

Czy współpracujecie z innymi organizacjami bankowymi?

– Śródziemnomorska Sieć Banków utrzymuje bliskie kontakty z innymi sieciami i organizacjami – zarówno rządowymi, jak i pozarządowymi, działającymi w obszarze usług finansowych. A także z organizacjami zawodowymi, takimi jak izby handlowe, przedsiębiorstwa, wielonarodowe platformy rozwojowe – tak z tymi leżącymi w basenie Morza Śródziemnego, jak i w innych częściach Europy. Nasza sieć powszechnie uważana jest za głos śródziemnomorskiego sektora bankowego. Do prezentowania naszych poglądów zapraszają nas takie instytucje, jak Zgromadzenie Parlamentarne Basenu Morza Śródziemnego czy Europejski Bank Centralny. Dzieje się tak choćby przy okazji różnorodnych inicjatyw EBC, a także działań w ramach relacji Unii Europejskiej i Euro-Med.

Chcemy rozwijać kontakty z innymi sieciami europejsko -śródziemnomorskimi. Sami także jesteśmy organizatorem różnych wydarzeń – właśnie planujemy kolejne w Brukseli, które ma być poświęcone śródziemnomorskiemu sektorowi MŚP i dostępowi do źródeł finansowania. Byliśmy już gospodarzem dwóch podobnych przedsięwzięć w Brukseli – reakcje ich uczestników były bardzo pozytywne. Uważamy, że takie działania umożliwiają nawiązanie bliższych relacji i kontaktów pomiędzy sąsiadującymi krajami, a przy okazji dostarczają istotnych informacji o poszczególnych systemach gospodarczych, zakładaniu i prowadzeniu firm, działalności banków oraz wymogach prowadzenia biznesu.

Jak poszczególne banki zrzeszone w MBN współpracują ze sobą?

– Współpracują w różnych kwestiach, takich jak choćby udział w kredytach konsorcjalnych oraz wspólnych przedsięwzięciach dotyczących szkoleń i zarządzania funduszami. Wymieniają się także wiedzą o poszczególnych rynkach – dzięki czemu bankom członkowskim łatwiej jest odnajdywać wiarygodnych partnerów lub dogodną infrastrukturę w konkretnym kraju. Organizacja pragnie także rozwijać współpracę dotyczącą udogodnień związanych z otwieraniem rachunków bankowych – prowadzimy już oficjalnie takie działania pomiędzy dwoma naszymi bankami członkowskimi, dotyczą one klientów indywidualnych. Inne banki członkowskie prowadzą taką współpracę na własną rękę, zwłaszcza w zakresie klientów biznesowych.

Hassan El Basri, reprezentujący Powszechny Bank Centralny Maroka (Banque Centrale Populaire du Maroc), jeden z wiodących marokańskich banków, jest przewodniczącym MBN od 2013 r. Przyznaje, że nie zawsze jest łatwo dochodzić do wspólnych decyzji, ponieważ członkowie organizacji pochodzą z różnych krajów i reprezentują różne kultury. Hassan El Basri ma szerokie doświadczenie w sektorze usług finansowych i zajmował stanowiska w departamencie finansowym projektów publicznych w Maroku oraz w departamencie skarbu, m.in. szefa wydziału instytucji kredytowych. W 2001 r. został członkiem zarządu Powszechnego Banku Centralnego Maroka i pełnił jednocześnie funkcje zastępcy dyrektora generalnego oraz zastępcy dyrektora zarządzającego. Obecnie pełni funkcję dyrektora ds. ryzyka

Śródziemnomorska Sieć Banków powstała w 1996 r., niejako w konsekwencji Deklaracji barcelońskiej…

– Uważam, że samo jej powstanie i przetrwanie już jest ogromnym osiągnięciem. Zwłaszcza gdy weź...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI