Wyższy poziom i taras na dachu
Choć mieszkania dwupoziomowe i lokale dysponujące tarasami dachowymi to niszowa propozycja rynku nieruchomości, popyt na nie stale się utrzymuje
Skok na drugi poziom
Kupujący często nie interesują się mieszkaniami dwupoziomowymi, kierując się błędnym przekonaniem o wyższej cenie takich lokali związanej z ich bardziej prestiżowym charakterem. Zdecydowani na takie mieszkanie oczekują z kolei czegoś więcej, niż tylko schodów w przedpokoju. Oferta musi być dla kupujących atrakcyjna ze względu na ciekawą lokalizację, czy dodatkowe udogodnienia, jak np. tarasy, bezpośrednie otoczenie zieleni, albo widok na panoramę miasta. Na zakup takiego mieszkania nie każdy może sobie jednak pozwolić, choćby ze względu na dużą powierzchnię lokalu, a tym samym wysoką cenę całkowitą nieruchomości.
Tylko 2-5 proc. oferty
Poza tym osobom poszukującym właśnie takiego lokum rynek nie oferuje zbyt dużego wyboru. Tylko nieliczni deweloperzy budują dziś mieszkania dwukondygnacyjne. Znacznie więcej takich lokali czeka na nabywców na rynku wtórnym. Warszawa, Kraków i Wrocław to liderzy na rynku w segmencie mieszkań dwupoziomowych. W Warszawie jest ich najwięcej jeśli chodzi o ilość. W pozostałych dwóch miastach mają największy procentowy udział w ofercie. Jak oblicza Home Broker, w dużych miastach stanowią od 2 do 5 proc. oferty rynkowej.
Warszawski rynek pierwotny oferuje ok. 3 proc. mieszkań dwupoziomowych. W stolicy kupujący mogą wybierać spośród około tysiąca propozycji. Najwięcej oferuje ich Mokotów i Ursynów, podaje Home Broker. W nowych inwestycjach na Woli i Żoliborzu występują w śladowej ilości. Podobnie jest pod Warszawą, gdzie dwupoziomowe lokale znajdziemy m.in. w Józefosławiu i Piasecznie.
Ogród na dachu
Innym niestandardowym typem lokali dostępnych na rynku są mieszkania z tarasami na dachu budynku. Tych jest już w ofercie rynkowej, jak na lekarstwo. Takie lokum to marzenie niejednej osoby, która zamierza kupić nieruchomość. Z analiz Home Broker wynika, że aż dla 95 proc. kupujących mieszkania, balkon jest niezbędny. Większość ankietowanych za najbardziej atrakcyjne uznała zaś tarasy. Niestety, takie mieszkania nie są dostępne dla zdecydowanej większości kupujących. Tego typu luksusowe udogodnienia, jak tarasy na dachu mają bowiem wyłącznie nieruchomości z najwyższej półki.
– Rozległe tarasy dachowe przynależne do mieszkań na najwyższych piętrach budynków stwarzają dodatkową przestrzeń do zagospodarowania. Nasi klienci aranżują na nich okazałe ogrody albo komfortowe miejsca do wypoczynku i relaksu. W kompleksie Apartamenty Wilanowska na Mokotowie mamy w sprzedaży już tylko trzy ostatnie tego typu mieszkania o powierzchni 133 – 168 mkw. w cenie od 10,6 zł/mkw. i jeden gotowy apartament o powierzchni 324 mkw. – tłumaczy Remigiusz Rogowski, prezes firmy Rogowski Development.
– Poza tarasami na dachu, apartamenty wyposażone są w klimatyzację w każdym pomieszczeniu i podłączenia kominkowe. Mieszczą się w najbardziej prestiżowych budynkach powstających w bezpośrednim sąsiedztwie terenu należącego do rezerwatu przyrody. Pomimo swojej ceny właśnie te najbardziej ekskluzywne lokale cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem naszych klientów. I co ciekawe, zwykle kupowane są bez wsparcia kredytowego – wyjaśnia.
Mieszkanie z tarasem na dachu to ciekawa propozycja, która wymaga jednak od dewelopera wprowadzenia dodatkowych, specjalnych rozwiązań konstrukcyjnych i architektonicznych już na etapie projektowania.
Źródło: Prestige Public Relations