Wystawa plenerowa –„Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989”
W przeddzień 25. rocznicy upadku muru berlińskiego w stolicy Niemiec zaprezentowana zostanie niecodzienna wystawa plenerowa zatytułowana "Drogi do przełomu. Europa Środkowo-Wschodnia 1939-1989". Wystawa przygotowana przez historyków skupionych wokół Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność ukazuje skomplikowany proces wyzwalania się części Europy spod komunistycznej dyktatury.
Wydarzenie jest elementem kampanii społeczno-edukacyjnej „Freedom Express”, realizowanej przez ESPS we współpracy z ministerstwami odpowiedzialnymi za kulturę w Polsce, Niemczech, na Węgrzech i na Słowacji.
Wystawę „Drogi do przełomu” będzie można oglądać w dniach 4-10 listopada na Dorothea-Schlegel-Platz, w pobliżu historycznego dworca Friedrichstraße, który w latach 1961-1990 stanowił kolejowe przejście graniczne między Berlinem Wschodnim a Zachodnim.
Głównym tematem ekspozycji będą różne sposoby ograniczania swobód obywatelskich w dawnym bloku komunistycznym i próby walki o ich odzyskanie. Szczególne miejsce poświęcono tutaj omówieniu tego, co łączy i dzieli pamięć społeczeństw Europy Środkowo-Wschodniej o wydarzeniach, które poprzedziły upadek komunizmu w Europie.
– Idea wystawy wyrosła z przekonania, że refleksja nad przemianami 1989 roku w poszczególnych krajach staje się pełniejsza i głębsza, gdy dostrzega się ogólnoeuropejski kontekst tych wydarzeń. Naszym celem jest przede wszystkim przypomnienie procesów, które ostatecznie doprowadziły do upadku komunizmu w tej części Europy – tłumaczy prof. Jan Rydel, przewodniczący Komitetu Sterującego Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność.
Treść ekspozycji układa się w opowieść o różnych obliczach wolności. Poszczególne części poświęcone zostały m.in. wolności słowa i wypowiedzi, wolności religii i wyznania czy wolności gospodarczej.
– Geometryczny układ brył wpisywać się będzie w krajobraz miejskich placów i arterii oraz pozwoli na wydzielenie w przestrzeni miejskiej sfery spotkania z historią. Zdjęcia archiwalne oraz teksty zostały umieszczone na podświetlanych kubikach, co pozwala na zwiedzanie wystawy także po zmroku – podkreśla Mirosław Nizio, autor koncepcji architektonicznej.
Po Berlinie jeszcze w tym roku „Drogi do przełomu” odwiedzą Brukselę (17-22 listopada) i Warszawę (28 listopada-15 grudnia).
Za realizację oraz montaż wystawy w oparciu o projekt pracowni architektonicznej Nizio Design International odpowiedzialna jest Grupa Advertis.
Wraz z europejskim tournée wystawy uruchomiona zostanie także jej wirtualna wersja, która już od 4 listopada dostępna będzie dla internautów pod adresem: http://1989.enrs.eu/exhibition.
Freedom Express to międzynarodowa kampania społeczno-edukacyjna realizowana z inicjatywy Europejskiej Sieci Pamięć i Solidarność. Pierwsza jej część obejmowała podróż studyjną młodych artystów, dziennikarzy i historyków, którzy przemierzyli drogę od Gdańska, przez Warszawę, Budapeszt i Sopron, Timiszoarę, Bratysławę, Pragę, aż po Berlin. Program spotkań, warsztatów i działań artystycznych realizowanych podczas podróży powstał dzięki współpracy kilkunastu instytucji zajmujących się historią XX wieku.
Szczegóły na www.freedomexpress.enrs.eu
Źródło: Grupa Advertis