Wysokie koszty pracy główną barierą rozwoju średnich i dużych firm w Polsce
„Choć mamy wysoki wzrost gospodarczy w Polsce, to w biznesie nadal tkwi duży potencjał, by ten wzrost gospodarczy był jeszcze szybszy. Usunięcie przeszkód stojących przed polskimi firmami mogłoby w istotny sposób wesprzeć ich rozwój i efektywność. Potencjał rozwojowy wynikający z usuwania barier jest w Polsce znacznie większy, niż w krajach jak Finlandia, Szwecja czy Niemcy, gdzie przedsiębiorcy bardzo rzadko skarżą się na jakiekolwiek bariery” – powiedział partner zarządzający w Grant Thornton, Przemysław Polaczek, cytowany w komunikacie.
Pod względem barier Polska wyróżnia się negatywnie
„Choć nasza gospodarka w ostatnich latach rozwija się w bardzo szybkim tempie, średnio około 4% rocznie, to pod względem barier Polska wyróżnia się niestety raczej negatywnie. Jeśli wyciągnąć średnią arytmetyczną ze wszystkich ośmiu badanych obszarów, okazuje się, że w Polsce aż 55% średnich i dużych firm deklaruje, że bariery te „silnie” bądź „bardzo silnie” przeszkadzają im w rozwoju. To jeden z najwyższych odsetków ze wszystkich 33 przebadanych krajów – odczuwalność barier rozwojowych jest wyższa tylko w odległych nam kulturowo i gospodarczo Indiach, Tajlandii i RPA” – czytamy w materiale.
Czytaj także: Koszty pracy w UE. Jak na tle średniej unijnej wypada Polska?
Problemy z brakiem wykwalifikowanych pracowników i słaby popyt
Na kolejnych miejscach „silnych” bądź „bardzo silnych” barier znalazły się problemy z brakiem wykwalifikowanych pracowników (58%) i słaby popyt – 51%.
Ceny energii jako bariera rozwoju uplasowały we wskazaniach polskich przedsiębiorców na trzecim miejscu wśród 33 badanych krajów po RPA i Indiach.
„Przedsiębiorcy już teraz przygotowują się na ten skok kosztów energii i wielu przypadkach ograniczają z tego powodu plany rozwojowe – we wszelkich kalkulacjach należy bowiem przyjąć, że od stycznia 2020 roku produkcja – zwłaszcza w energochłonnych sektorach przemysłu – stanie się znacznie droższa niż obecnie” – czytamy w raporcie.
Część firm ma też problemy z pozyskaniem finansowania
Z badania wynika, że część firm ma problemy z pozyskaniem finansowania – tak twierdzi 46% przedsiębiorców i wymienia ją jako „silną” lub „bardzo silną” barierę rozwoju.
„Z jednej strony, może cieszyć fakt, że zajmuje ona w badaniu dopiero przedostatnie, siódme miejsce. Dzieje się tak, ponieważ stopy procentowe NBP są na rekordowo niskim poziomie, więc i koszty kredytów i innych narzędzi finansowych są obecnie dość tanie. Z drugiej jednak strony, przy tak niskich stopach procentowych, dużej konkurencji na rynku bankowym i silnej koniunkturze gospodarczej wspomniane 46 – procentowe grono firm narzekających na niedobór finansowania wydaj się zaskakująco duże. Polska zajmuje 11. miejsce w naszym globalnym rankingu, a więc wyraźnie powyżej światowej średniej” – podano w raporcie.
Badanie zostało przeprowadzone na losowej grupie 10 tys. przedstawicieli zarządów średnich i dużych firm z 33 krajów świata, w tym 200 firm w Polsce na przełomie 2018/2019 roku.
Grant Thornton to jedna z wiodących organizacji audytorsko-doradczych na świecie. W Polsce działa od 25 lat.