Wyniki badania Ipsos MORI dla Microsoft: mobilne technologie stanowią realne wsparcie dla pracowników sektora MŚP
72 procent pracowników małych i średnich przedsiębiorstw (MŚP) w Polsce widzi w urządzeniach mobilnych wsparcie dla efektywnej pracy, a 64 procent uważa, że nowoczesne technologie są kluczowe dla rozwoju firmy, w której pracują - pokazują wyniki najnowszego badania przeprowadzonego na zlecenie Microsoft przez Ipsos MORI. Badanie, przeprowadzone w marcu 2014 r., objęło 5770 pracowników europejskich MŚP zatrudniających do 250 osób. W Polsce w badaniu wzięło udział 601 pracowników sektora małych i średnich firm.
Średnio 66 proc. pracowników MŚP w Europie, a 72 proc. w Polsce postrzega urządzenia mobilne jako wsparcie w swoich codziennych obowiązkach. Potrzeba wykorzystania mobilnych technologii w pracy ma swoje źródło w intensywności i tempie pracy – 56 proc. respondentów z Polski deklaruje regularne wykonywanie zadań służbowych poza godzinami biurowymi, z czego niemal połowa (46 proc.) jako przyczynę wskazuje „zbyt wiele obowiązków”. Ta sytuacja raczej nieprędko ulegnie zmianie, gdyż pracownicy MŚP spodziewają się dalszego zintensyfikowania zadań w najbliższym roku: 32 proc. wskazuje jako przyczynę rozwój działalności, a 34 proc. – zwiększenie konkurencji na rynku.
Warto zauważyć, że jednocześnie biuro stopniowo przestaje być jedynym miejscem, z którego pracownicy wykonują bądź chcą wykonywać obowiązki służbowe. Gdyby dać im wybór, 37 proc. respondentów pracowałoby w biurze, ale kolejne 30 proc. z domu, a 13 proc. – na wolnym powietrzu. W przypadku pracy koncepcyjnej 44 proc. deklaruje, że przynosi ona najwięcej efektów w biurze. Jednak już 26 proc. deklaruje „efektywne myślenie” w trakcie drogi do lub z biura, 20 proc. w trakcie spotkań zewnętrznych, a 18 proc. – rano, po przebudzeniu.
W obliczu rosnących wymagań i zmieniających się wyobrażeń o stylu pracy pracownicy mają dość sprecyzowane oczekiwania, co do potrzebnych im narzędzi technologicznych:
- 80 proc. oczekuje dostępu mobilnego/zdalnego do dokumentów firmowych, który umożliwi im pracę z dowolnego miejsca (dla porównania średnia europejska to 74 proc.);
- 77 proc. wskazuje potrzebę narzędzi, które pozwolą im współpracować z kolegami w wielu lokalizacjach;
- zapytani, jaki jeden obszar IT zmieniliby w firmie, respondenci najczęściej wskazywali możliwość pracy zdalnej (40 proc.) oraz większy wybór w kwestii urządzeń takich jak tablety, telefony, laptopy czy desktopy (30 proc.).
„Wyniki badania wśród polskich MŚP pokazują gotowość do wdrożenia nowoczesnego, bardziej mobilnego i elastycznego stylu pracy, który przełoży się na bardziej efektywną realizację zadań służbowych” – powiedział Wojciech Życzyński, Dyrektor odpowiedzialny za sektor MŚP w polskim oddziale Microsoft. „Oczywiście MŚP mają dziś wiele priorytetów, co uszczupla budżety, więc dodatkowe inwestowanie w IT może wydawać się dużym wyzwaniem. Jednak najnowocześniejsze rozwiązania nie są już domeną największych korporacji – rynek technologii oferuje nie tylko korzystny model rozliczeń dla usług w chmurze, ale też całą gamę urządzeń, więc również małe firmy mogą dziś korzystać z najnowocześniejszych urządzeń i usług”.
Jak w praktyce wygląda podejmowanie wyzwań związanych z mobilnością? Przykład Stowarzyszenia KRES, które dzięki usłudze Office 365 wszystkie dokumenty przechowuje w chmurze, pokazuje, że nowoczesne rozwiązania można łatwo wdrożyć i szybko czerpać z nich korzyści. Mimo braku działu IT po stronie Stowarzyszenia wdrożenie odbyło się bez zakłóceń zaledwie w ciągu kilku dni, a sama usługa była dostępna dla użytkowników już po kilku chwilach. Obecnie pracownicy mają stały dostęp do firmowych plików, mogą je aktualizować w czasie rzeczywistym i zawsze mają pewność, że korzystają z najnowszej wersji.
Ogromną zaletą rozwiązania okazała się również obsługa z poziomu różnych urządzeń – zarówno komputerów, jak i smartfonów czy tabletów: „Office 365 daje możliwość kontaktu z zespołem w każdej chwili, z każdego miejsca. Kiedy mamy sytuację wymagającą interwencji, wystarczy, że wykonam kilka kliknięć w telefonie czy na laptopie i od razu mam dostęp do wszystkich potrzebnych dokumentów” – mówi Adam Sobczak, Specjalista ds. administracyjnych.
Więcej o wdrożeniu: http://www.microsoft.com/pl-pl/news/Press/2014/Apr14/KRES.aspx
O badaniu
Badanie „SME Modern IT Research 2014” przeprowadzone przez Ipsos MORI na zlecenie Microsoft objęło 5770 pracowników MŚP w następujących krajach: Austria, Czechy, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Litwa, Niemcy, Polska, Portugalia, Rumunia, Ukraina i Węgry. Próba dla Polski wyniosła 601 osób. Firmy biorące udział w badaniu zatrudniają do 250 pracowników. Badanie zostało przeprowadzone w dniach 5-13 marca 2014 r. metodą ankiety online za pomocą Ipsos Interactive Panel.
Źródło: Microsoft