Wydatki socjalne wzmocnią konsumpcję
Podwyższanie świadczeń socjalnych, które raz przyznane bardzo trudno ograniczyć w sytuacji, kiedy wzrost gospodarczy spowalnia jest niezwykle ryzykowne. Wspiera konsumpcję, która pobudzi gospodarkę w krótkim okresie, ale nie przyczyni się do zwiększenia inwestycji koniecznych dla modernizacji przedsiębiorstw. W momencie spowolnienia gospodarki i zmniejszenia wpływów podatkowych zmusi rząd do ograniczenia wydatków, które są niezbędne dla zwiększania produktywności i utrzymania wzrostu w długim okresie.
Zasiłek 500+, rekompensujący częściowo koszty utrzymania dzieci zmienia korzystnie redystrybucję dochodów, ale jednocześnie ogranicza możliwość finansowania edukacji, nauki i ochrony zdrowia, które zwiększają potencjał rozwojowy gospodarki.
„Trzynastka” nie rozwiązuje problemu najniższych emerytur
Dodatkowa trzynasta emerytura nie rozwiązuje problemu najniższych emerytur, a jednocześnie oznacza, że pokolenie pracujące będzie musiało płacić wyższe podatki, co wzmocni motywację do emigracji. Pozasystemowe dodatki do emerytur osłabiają motywację do dłuższej pracy.
Dyskryminacja podatników ze względu na wiek
Zwolnienie z podatku dochodowego osób do 26 roku życia, stanowi dyskryminację pozostałych podatników ze względu na wiek.
Zmniejszenie opodatkowania dochodów z pracy będzie korzystne, ponieważ szczególnie w przypadku osób o niskich wynagrodzeniach, wzmocni motywację do pracy i ułatwi mobilność.
Rozwój lokalnego transportu publicznego jest jak najbardziej uzasadniony i wpłynie na poprawę funkcjonowania rynku pracy i dostępu do wielu usług.
Inwestorzy negatywnie zareagowali na zapowiedź zwiększenia wydatków socjalnych, ponieważ zdają sobie sprawę, że wcześniej, czy później wymusi to podwyżkę podatków.