Wydatki kontrolowane

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

130410.wydatki.kontrolowane.01.250x166W kwietniu 2013 r., z inicjatywy P.R.E.S.C.O. GROUP wystartowała ogólnopolska kampania edukacyjno-społeczna "Wydatki kontrolowane". Celem programu jest zapobieganie wykluczeniu finansowemu poprzez zwiększanie społecznej świadomości finansowej oraz poprawę umiejętności zarządzania budżetem domowym i osobistym.

Kampania obejmie cykl publikacji ekspertów z zakresu finansów, bankowości i psychologii oraz praktyczne warsztaty edukacyjne podejmujące tematykę długów i problemów finansowych. Podczas warsztatów uczestnicy zdobędą wiedzę na temat planowania budżetu i racjonalnego zarządzania środkami finansowymi, a także dowiedzą się, co zrobić w sytuacji, kiedy kłopoty ze spłatą zaciągniętych zobowiązań są już faktem.

Program adresowany jest do wszystkich zainteresowanych tym tematem osób zarządzających budżetem osobistym i domowym, osób zadłużonych lub borykających się z problemami finansowymi oraz młodzieży, w przypadku której edukacja finansowa ma na celu uświadomienie wagi rozważnego i efektywnego gospodarowania pieniędzmi.

W blisko 15-letniej historii P.R.E.S.C.O. zaobserwowaliśmy, że najczęstszą przyczyną nadmiernego zadłużania się Polaków jest niewystarczający poziom świadomości prawno-finansowej i brak podstawowej wiedzy oraz nawyków związanych z oszczędzaniem i racjonalnym gospodarowaniem własnym budżetem. Kampania jest zaprojektowana tak, by z jednej strony realnie pomóc ludziom znajdującym się w finansowych tarapatach, a z drugiej umożliwić młodym osobom, dopiero wchodzącym w dorosłe życie i podejmującym pierwsze decyzje finansowe, uniknięcia popełniania błędów w tym względzie. Połączyliśmy siły z partnerami NBP i BIG InfoMonitor oraz WSP TWP, aby wspólnie zwrócić uwagę na istotną społecznie kwestię, tj. konieczność zapewnienia podstawowej edukacji finansowej w odniesieniu do gospodarowania własnym budżetem przez Polaków.” – komentuje Katarzyna Galant, Dyrektor Komunikacji P.R.E.S.C.O.

„Edukacja w zakresie zarządzania budżetem domowym, a także działania związane z kształceniem tzw. inteligencji finansowej są najlepszym środkiem zapobiegawczym w odniesieniu do problemów nadmiernego zadłużania. Program „Wydatki kontrolowane” odpowiada bardzo ściśle na zapotrzebowanie na tego typu kampanie, dlatego NBP objęło program patronatem i udzieliło wsparcia ekspertów.” – dodaje Marcin Kaszuba, Dyrektor Departamentu Komunikacji i Promocji NBP.

Na zlecenie P.R.E.S.C.O. Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie przeprowadziła w marcu 2013 r. badanie w pięciu polskich województwach, na temat „Wykluczenie finansowe jako skutek nieumiejętności zarządzania budżetem domowym”. Wyniki badania zostały opracowane przez specjalistów i wykorzystane do stworzenia cyklu warsztatów, które organizatorzy zaplanowali w trzech miastach Polski, kolejno:

  • Katowice (11 maja 2013 r.)
  • Olsztyn (25 maja 2013 r.)
  • Lublin (8 czerwca 2013 r.)

Warsztaty będą miały charakter otwarty. Ich uczestnikiem będzie mógł zostać każdy, kto chciałby dowiedzieć się jak uniknąć i przeciwdziałać nadmiernemu zadłużaniu się. Eksperci doradzą m.in. jak przeprowadzić plan wyjścia z długów, do jakich instytucji można zwrócić się o pomoc lub gdzie zasięgnąć porady prawnej i psychologicznej.

Mamy nadzieję, że program „Wydatki kontrolowane” będzie stanowił wymierną pomoc i źródło informacji dla wszystkich, którzy chcą uniknąć pułapki długu lub poprawić swoją sytuację finansową. Planujemy cykliczne działania, poszerzanie zakresu programu o kolejne grupy docelowe oraz następne edycje warsztatów. Zachęcamy do kontaktu wszystkie firmy, instytucje, stowarzyszenia lub urzędy, które chciałyby wesprzeć naszą kampanię lub byłyby zainteresowane prowadzonymi przez naszych ekspertów warsztatami” – dodaje Katarzyna Galant z P.R.E.S.C.O GROUP.

Partnerami programu „Wydatki kontrolowane” są:

Partner strategiczny – P.R.E.S.C.O. GROUP
Partner merytoryczny – BIG InfoMonitor
Partner naukowy – Wyższa Szkoła Pedagogiczna TWP w Warszawie
Patron – Narodowy Bank Polski

Program „Wydatki kontrolowane” wspiera dr Marzena Mazur, psycholog, praktyk biznesu, wykładowca akademicki, coach, trener i dziennikarz radiowy.

Patronem medialnym programu jest: „Tina”, „Świat Kobiety”, Interia.pl oraz portal odpowiedzialnybiznes.pl, którego twórcą jest Forum Odpowiedzialnego Biznesu.

Zapraszamy do odwiedzenia strony internetowej: www.wydatkikontrolowane.pl

Źródło: www.wydatkikontrolowane.pl