Wydarzenia: Etyka podstawą bankowego biznesu

Wydarzenia: Etyka podstawą bankowego biznesu
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Konkurs "Etyka w finansach" wpisał się na stałe w kalendarz wydarzeń organizowanych przez Komisję Etyki Bankowej przy Związku Banków Polskich. Obecnie zakończyła się V edycja konkursu.

Agnieszka Wicha

Pięć edycji to dobry czas na podsumowanie. Łącznie na nagrody w konkursie przekazano 134 tys. zł. Przez wszystkie edycje w pracach jury brało udział ponad 20 ekspertów z dziedziny prawa, bankowości, ekonomii, filozofii i etyki. Przeczytali oni łącznie 164 eseje (do pierwszej edycji zgłoszono 27 prac, natomiast do ostatniej już 45). Nagrodzono do tej pory 19 esejów.

Idea konkursu

Idea konkursu została przeniesiona do Polski za sprawą prof. Paula Dembinskiego, który jest dyrektorem Obserwatorium Finansowego w Genewie – instytucji organizującej międzynarodową edycję konkursu. Początkowo nosił on nazwę Etyka w finansach – Nagroda Robina Cosgrove, co miało związek z upamiętnieniem Robina Cosgrove, błyskotliwego bankowca inwestycyjnego, który zmarł w wieku 31 lat. Wierzył on, że główną barierą rozwoju gospodarczego był brak uczciwości i zasad etycznych w bankowości i finansach.

W stworzenie konkursu bezpośrednio zaangażowana była dr Carol Cosgrove-Sacks – matka Robina Cosgrove. W związku z jej rezygnacją z aktywności zawodowej organizator konkursu zdecydował o zmianie nazwy na „Ethics and Trust Prize”, co następnie uczynił również organizator polskiej edycji. Obecnie nosi on nazwę „Etyka w finansach”.

Idea konkursu nawiązuje do potrzeby szerokiej i wzmocnionej debaty o roli i miejscu etyki w świecie finansów. Jego organizatorzy chcą zachęcić młode osoby (ponieważ w mogą w nim wziąć udział wyłącznie osoby, które nie ukończyły 35. roku życia) do refleksji nad stanem etyki w sektorze finansowym. Przesyłane eseje powinny zawierać innowacyjne propozycje zastosowania etyki. Komisja Etyki Bankowej uznała, że konkurs doskonale wpisuje się w realizację jej celów. Stwarza bowiem możliwość promocji postaw etycznych w sektorze, umożliwia wymianę poglądów i opinii oraz pracę na rzecz poprawy jakości usług świadczonych przez sektor bankowy i jego budowę na podstawach etycznych i wzajemnym zaufaniu. Ponadto nagrodzone eseje co roku stają się podstawą dyskusji pomiędzy bankowcami, członkami komisji, pracownikami Związku Banków Polskich, studentami, pracownikami naukowymi i laureatami konkursu.

Kto bierze udział?

Konkurs jest adresowany do młodych osób, które chcą podzielić się refleksjami o funkcjonowaniu sektora finansowego. Swoje prace i pomysły opierają albo na własnych doświadczeniach zawodowych, albo na badaniach przeprowadzanych w pracy naukowej. Wśród laureatów wszystkich edycji konkursu znajdują się bankowcy, pracownicy ...

Artykuł jest płatny. Aby uzyskać dostęp można:

  • zalogować się na swoje konto, jeśli wcześniej dokonano zakupu (w tym prenumeraty),
  • wykupić dostęp do pojedynczego artykułu: SMS, cena 5 zł netto (6,15 zł brutto) - kup artykuł
  • wykupić dostęp do całego wydania pisma, w którym jest ten artykuł: SMS, cena 19 zł netto (23,37 zł brutto) - kup całe wydanie,
  • zaprenumerować pismo, aby uzyskać dostęp do wydań bieżących i wszystkich archiwalnych: wejdź na BANK.pl/sklep.

Uwaga:

  • zalogowanym użytkownikom, podczas wpisywania kodu, zakup zostanie przypisany i zapamiętany do wykorzystania w przyszłości,
  • wpisanie kodu bez zalogowania spowoduje przyznanie uprawnień dostępu do artykułu/wydania na 24 godziny (lub krócej w przypadku wyczyszczenia plików Cookies).

Komunikat dla uczestników Programu Wiedza online:

  • bezpłatny dostęp do artykułu wymaga zalogowania się na konto typu BANKOWIEC, STUDENT lub NAUCZYCIEL AKADEMICKI