Wyborcze propozycje dla przedsiębiorców

Wyborcze propozycje dla przedsiębiorców
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W sobotę, na konwencji wyborczej w Katowicach PiS przedstawił propozycje dla przedsiębiorców: ryczałtowy ZUS bez zmian, firmy o przychodach do 10 tysięcy złotych miesięcznie i dochodach do 6 tysięcy otrzymają ulgę w ZUS w wysokości 500 złotych, prosty PIT - ryczałt do 2 milionów euro przychodu firmy, 9-procentowy CIT dla firm do 2 milionów euro przychodów oraz przeznaczenie miliarda złotych na bezpośrednie wsparcie inwestorów.

Stanisław Gomułka z @BCCorg: szkodliwa dla samych zainteresowanych jest czy może być bardzo wysoka #PłacaMinimalna

Uwaga premiera o państwie jako „nocnym stróżu przez 25 lat” (1990-2015) ignoruje fakty i wprowadza elektorat w błąd. Wydatki publiczne przez ostatnie 4 lata to około 42% PKB. W latach 2009-2014 wynosiły od 45 do 47% PKB.

Czytaj także: Pakiet dla Przedsiębiorców: 500+ dla małych firm. Rząd nie wycofał się ze zniesienia limitu składek na ZUS >>>

Bardzo wysoka płaca minimalna może być szkodliwa

Mateusz Morawiecki mówi, że „według liberałów podnoszenie płacy minimalnej jest szkodliwe”. Liberałowie tak nie mówią. Płaca minimalna istniała przecież także przed PiS-em. Pan premier zapewne wie, że szkodliwa dla samych zainteresowanych jest czy może być bardzo wysoka płaca minimalna.

Premier nie podał oczekiwanych skutków finansowych dla przedsiębiorstw w rezultacie proponowanych zmian w składkach do ZUS oraz podatkach PIT i CIT. W mojej ocenie, skutki te będą niewielkie. Niemniej, utrzymanie zryczałtowanego ZUS przez przedsiębiorstwa o przychodach powyżej 10 tysięcy zł miesięcznie jest oczekiwaną wiadomością.

Źródło: Business Centre Club / BCC