Wybitni dziennikarze nagrodzeni

Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

pko.bp.01.400x268PKO Bank Polski, kolejny raz, był partnerem prestiżowego konkursu miesięcznika "Press" - Grand Press oraz fundatorem nagrody w kategorii Grand Press Economy. Otrzymał ją Rafał Woś z tygodnika "Polityka".

Za profesjonalizm, rzetelną i obiektywną prezentację tematów ekonomicznych oraz wysoką jakość publikowanych materiałów, nagrodą Grand Press Economy uhonorowano Rafała Wosia z tygodnika „Polityka”. Dziennikarz został wyróżniony za świeże spojrzenie na problemy polskiej gospodarki i współczesnego kapitalizmu oraz konsekwentne obalanie dogmatów ekonomicznego liberalizmu. Zwycięzcę wskazała redakcja „Press” po konsultacji z szefami redakcji zajmujących się ekonomią, gospodarką i finansami, z dziennikarzami oraz ekspertami ekonomicznymi. Wśród nominowanych do tej nagrody byli również Bartek Godusławski, dziennikarz „Pulsu Biznesu” nominowany za niezwykłą umiejętność przejrzystego prezentowania tematyki finansów publicznych oraz Rafał Hirsch, dziennikarz portalu Gazeta.pl, który został nominowany za szerokie horyzonty, nietracenie z oczu drobnych, ale ważnych danych pozyskanych z wielu źródeł, uważne śledzenie najważniejszych teorii w ekonomii i biznesie. W ubiegłym roku laur ten otrzymał Maciej Samcik z „Gazety Wyborczej”.

W tegorocznym konkursie Grand Pres wybierano zwycięzców w ośmiu kategoriach. Tytuł „Dziennikarza Roku 2015” otrzymał Konrad Piasecki,dziennikarz RMF FM. Autorem najlepszego wywiadu wybranoPiotra Pacewicza („Gazeta Wyborcza – Wysokie Obcasy”), newsa -Jacka Czarneckiego (Radio Zet), a za Dziennikarstwo śledcze nagrodzonoPawła Kaźmierczaka („Magazyn Ekspresu Reporterów”, TVP 2). W kategoriach Reportaż telewizyjny, radiowy, prasowy wygrali kolejno Barbara Włodarczyk (TVP 1),Agnieszka Czyżewska-Jacquemet (Polskie Radio Lublin), Justyna Kopińska („Gazeta Wyborcza – Duży Format”). Zwycięzcą kategorii Dziennikarstwo specjalistyczne został Karol Jałochowski („Polityka”). W kategorii Publicystyka wygrał cykl „Hala odlotów” emitowany w TVP Kultura.

Zgłoszenia materiałów dziennikarskich do bieżącej edycji Grand Press, w tym nominacje do tytułu Dziennikarz Roku 2015 składały kolegia redakcyjne polskich gazet, czasopism, stacji radiowych i telewizyjnych, jak również profesjonalne redakcje internetowe, zatrudniające zawodowych dziennikarzy. Do konkursu nadesłano ponad 660 prac.

Grand Press to największy konkurs dziennikarski w Polsce, który od 19 lat organizuje redakcja magazynu „Press”. Składa się z dwóch podstawowych części: wyboru najlepszych materiałów dziennikarskich i wyboru Dziennikarza Roku. Ponadto przyznane są nagroda Grand Press Economy i Grand Press Digital a w tym roku po raz pierwszy nagroda im. Bohdana Tomaszewskiego. W skład jury konkursu wchodzą doświadczeni dziennikarze, m.in.: Ewa Ewart (TVN 24), Jacek Snopkiewicz (TVP), Tadeusz Sołtys (RMF FM), Jacek Żakowski („Polityka”), Renata Gluza („Press”), Michel Viatteau (Agence France-Presse). Przyznając nagrody doceniają, przede wszystkim warsztat autora, zachowanie standardów etycznych, znaczenie materiału dla opinii publicznej oraz ciekawy, indywidualny charakter publikacji.

Rafał Woś od października br. jest związany z tygodnikiem „Polityka”, do której przeszedł z „Dziennika Gazety Prawnej”. Był tam czołowym publicystą ekonomicznym. Zajmował się tematyką gospodarczą: przygotowywał artykuły analityczne, pisał felietony i przeprowadzał wywiady. Wcześniej pracował w dziale zagranicznym „Dziennika” i „Przekroju”. Publikował m.in. w „Gazecie Wyborczej” oraz polskim wydaniu „Bloomberg Businessweek”. Był felietonistą tygodnika „Kultura Liberalna”. Od tego roku jest także felietonistą Wirtualnej Polski. W mediach niemieckich jego teksty publikowały m.in. „Die Zeit”, „Die Tageszeitung”, „Berliner Republik”. W 2014 roku wydał książkę „Dziecięca choroba liberalizmu”. Był nominowany i nagrodzony w kilku konkursach dziennikarskich. W 2011 roku otrzymał Polsko-Niemiecką Nagrodę Dziennikarską w kategorii prasowej. Wyróżniony nagrodą im. Kazimierza Dziewanowskiego 2013 przez Stowarzyszenie Dziennikarzy Polskich. W ubiegłym roku otrzymał nominację do Grand Press Economy. W tym roku został laureatem Nagrody im. Dariusza Fikusa za cykl wywiadów w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.

Źródło: PKO Bank Polski