Wszystkie OFE zamknęły kwiecień z zyskiem. Które fundusze radziły sobie najlepiej?

Wszystkie OFE zamknęły kwiecień z zyskiem. Które fundusze radziły sobie najlepiej?
Fot. stock.adobe.com/number1411
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Kwiecień był udanym miesiącem dla większości inwestorów. Wszystkie OFE wypracowały zysk.

Kwiecień był udanym miesiącem dla większości inwestorów. Wszystkie #OFE wypracowały zysk

Po dwóch słabszych miesiącach w kwietniu indeks szerokiego rynku WIG zanotował wzrost o +0,8% (wobec -0,4% w marcu). Obraz rynku nie był jednak spójny. Podczas gdy indeks największych spółek WIG20, jak i indeks spółek małych sWIG80, wzrosły o +1,0%, mWIG40 stracił -0,3%.

Czytaj także: OFE 17 mld zł na minusie w 2018 roku >>>

W kwietniu poznaliśmy więcej szczegółów dotyczących przyszłości OFE. Zgodnie z przedstawionymi założeniami projektu, uczestnicy OFE będą mogli zdecydować o losie zgromadzonych na koncie pieniędzy. Do wyboru będą mieli dwie opcje: pierwsza domyślna polega na przekazaniu środków na prywatne konta IKE, druga – wymagająca złożenia specjalnej deklaracji – zakłada przeniesienie środków do Funduszu Ubezpieczeń Społecznych i zapisanie ich na koncie podstawowym w ZUS. W przypadku wyboru pierwszej opcji, środki zostaną uszczuplone o opłatę przekształceniową (15%), której nie ma przy wybraniu drugiej opcji. Jej pobranie argumentuje się brakiem opodatkowania wypłat z IKE, podczas gdy emerytura wypłacana przez ZUS jest opodatkowana. Ponadto środki zgromadzone na IKE będą podlegały dziedziczeniu, w przeciwieństwie do konta podstawowego w ZUS. Projekt ustawy ma być gotowy w maju i wtedy trafi do konsultacji, tak by ustawa mogła wejść w życie z początkiem 2020 r.

Wyniki funduszy emerytalnych

Wszystkie fundusze emerytalne wypracowały w kwietniu dodatni wynik, a średnia zmiana wartości rozrachunkowej OFE wyniosła +1,0%. Najwyższą stopę zwrotu wypracowały Allianz Polska OFE (+1,5%) oraz Generali OFE (+1,4%). Licząc od początku roku, najwięcej zyskuje PKO BP Bankowy OFE (+6,0%), podczas gdy średni wynik wszystkich OFE to +4,5%.

Wyniki OFE - kwiecień 2019

Mimo dobrego miesiąca, średni 12-miesięczny wynik spadł do -0,8% (efekt bazy), ale 3-letni wzrósł do +22,3%.

Ranking OFE

W kwietniowym rankingu funduszy emerytalnych zaszło niewiele zmian. Na prowadzeniu z najwyższą notą 5a w horyzoncie 12-miesięcznym utrzymały się Nationale-Nederlanden OFE oraz Aegon OFE. Przy tym, pierwszy z funduszy znacznie lepiej prezentuje się także w zestawieniu 3-letnim (ocena 4a). Podium zamyka PKO BP Bankowy OFE.

Ranking OFE - kwiecień 2019

Ostatnie miejsce w rankingu od trzech miesięcy utrzymuje Allianz Polska OFE, czyli fundusz, który w kwietniu osiągnął najwyższy wynik. Niskie oceny to pochodna słabych wyników w dłuższych terminach oraz stosunkowo wysokiego ryzyka.

Aktywa funduszy emerytalnych

Dodatnie wyniki osiągnięte w kwietniu pozytywnie wpłynęły na stan aktywów zgromadzonych w funduszach emerytalnych, powiększając je o ok. +1,6 mld zł. Do tego dochodzi ujemny bilans przepływów pomiędzy ZUS a OFE – w ramach tzw. „suwaka” OFE przelały na konta ZUS 611 mln zł, jednocześnie otrzymując w ramach składek 313 mln zł. Ostatecznie wartość zgromadzonych w OFE środków wzrosła o +0,8% do blisko 163 mld zł na koniec miesiąca.

Aktywa OFE - kwiecień 2019

Komentarz IGTE

– Kolejne miesiące 2019 roku pokazują, że pomimo trudnych warunków, zarządzane przez powszechne towarzystwa emerytalne OFE wypracowują korzystne stopy zwrotu dla swoich członków. Osiągnięte wyniki w długoterminowej perspektywie, właściwej dla horyzontu inwestycyjnego tego typu funduszy, robią wrażenie. Zapowiedziane zmiany w OFE zostały przyjęte przez rynek spokojnie, przy czym rynek obligacji dodatkowo się umocnił. To pokazuje, że zmiany te mogą ożywić rynek kapitałowy, pozwalając na szybszy i mniej podatny na wahania kursów wzrost wartości oszczędności emerytalnych i około emerytalnych. Warto optymalnie wykorzystać realne szanse, które dla przyszłych emerytów i rynku kapitałowego rodzi nowy projekt, szczególnie, że alternatywą jest status quo, którego skutki obserwujemy od 2014 roku lub co gorsza, całkowita nacjonalizacja OFE – podsumowuje Małgorzata Rusewicz, prezes IGTE.

Źródło: Analizy Online