Wszystkie OFE we wrześniu na minusie, ile straciły?

Wszystkie OFE we wrześniu na minusie, ile straciły?
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
We wrześniu wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne miały ujemną stopę zwrotu i straciły średnio 3,9 proc. - poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych.
.@analizy_pl: we wrześniu wszystkie Otwarte Fundusze Emerytalne miały ujemną stopę zwrotu i straciły średnio 3,9 proc. #OFE

„Korekta na warszawskiej giełdzie uszczupliła stan aktywów zarządzanych przez OFE. Szacujemy, że wynik z zarządzania zmniejszył ich wartość o około 5,3 mld zł. Saldo wpłat i wypłat szacujemy na ok. -0,2 mld zł, na co złożyły się składki otrzymane z ZUS (+275 mln zł) oraz przelew do ZUS z tytułu +suwaka+ (-464 mln zł). W sumie wartość aktywów OFE zmniejszyła się we wrześniu o 5,5 mld zł do 128,6 mld zł. To o 4,4 proc. mniej niż na koniec sierpnia i 17 proc. mniej niż na koniec 2019 roku” – napisano w raporcie.

OFE we wrześniu straciły średnio 3,9 proc.

W raporcie podano, że we wrześniu Otwarte Fundusze Emerytalne straciły średnio 3,9 proc., przy czym najlepszy wynik miało Allianz – ze stratą 3,3 proc., a najgorszy – MetLife – ze stratą 4,4 proc. Licząc od początku roku OFE są średnio 15,7 proc. pod kreską.

Obawa o drugą falę koronawirusa

„Po pięciu miesiącach silnych wzrostów na rynkach kapitałowych, we wrześniu przyszedł czas na korektę. Wśród inwestorów odczuwalna była obawa o drugą falę koronawirusa. Od tygodni skokowo rośnie liczba zakażonych w największych gospodarkach Europy (także w Polsce), co osłabia nadzieje na ożywienie gospodarki” – napisano.

„Amerykański S&P 500 stracił 3,9 proc. Rodzimy WIG stracił 4,3 proc., do czego dołożyła się także rekordowa oferta Allegro, które 12 października ma zadebiutować na warszawskiej giełdzie. Tym samym tegoroczna strata głównego indeksu warszawskiej giełdy wzrosła do -14,6 proc.” – dodano.

Reforma OFE

W ostatnich tygodniach wrócił temat reformy OFE. Nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE bazujący na treści ustawy odrzuconej przez Senat w marcu br. powinien zostać udostępniony w pierwszej połowie października. Zgodnie z założeniami ustawa mogłaby wejść w życie z początkiem lutego 2021 r. Wówczas czas na podjęcie przez uczestników OFE decyzji „ZUS albo IKE” przypadałby na okres 1 marca – 1 kwietnia, natomiast przekształcenie OFE w fundusze inwestycyjne nastąpiłoby prawdopodobnie w połowie 2021 r. Terminy te mogą jednak ulec zmianie.

Czytaj także: OFE: ustawa w ciągu dwóch tygodni, reforma w połowie 2021 r. >>>

„Dynamika epidemii pokazuje, że nie możemy być pewni, co czeka nas w okresie jesienno-zimowym, również, jeśli chodzi o sytuację na rykach. Z tego względu procedowanie legislacji oraz samej reformy OFE winno uwzględniać ww. uwarunkowania oraz możliwości operacyjne podmiotów mających ją zrealizować. Nieuwzględnienie istniejących i rozpoznanych ryzyk w procesie transformacji funduszy emerytalnych może zagrozić bezpieczeństwu i poprawności przeprowadzenia reformy” – dodała cytowana w raporcie prezes IGTE, Małgorzata Rusewicz.

Źródło: PAP BIZNES