Wszystkie OFE w sierpniu na plusie

Wszystkie OFE w sierpniu na plusie
OFE - Otwarte Fundusze Emerytalne (źródło: Adobe Stock)
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
W sierpniu średnia stopa zwrotu OFE wyniosła 2,3 proc. - poinformowały Analizy. pl w raporcie podsumowującym miesiąc na rynku funduszy emerytalnych.
W sierpniu średnia stopa zwrotu #OFE wyniosła 2,3 proc. @analizy_pl

„Sierpień upłynął pod znakiem kontynuacji pozytywnych tendencji na światowych giełdach. Najlepiej wypadły amerykańskie spółki technologiczne; Nasdaq i S&P 500 ustanowiły rekordy wszech czasów. Na GPW było nieco spokojniej – spadły obroty i zmienność, ale i tak główny indeks szerokiego rynku WIG kontynuował odrabianie strat po koronawirusowym krachu, rosnąc w sierpniu o +2,3 proc. Tyle też zarobiły średnio fundusze emerytalne” – napisano w raporcie.

Czytaj także: Nowy projekt ustawy o przekształceniu OFE w IKE Rada Ministrów chce przyjąć w III kwartale 2020 r. >>>

„Zwyżki na rynkach napędza gołębia polityka banków centralnych – stopy procentowe w Stanach Zjednoczonych i w Europie pozostaną niskie prawdopodobnie na wiele kolejnych kwartałów. Do tego Fed zapowiedział zmianę podejścia do realizacji celu inflacyjnego na poziomie 2 proc. Amerykański bank centralny pozwoli inflacji pozostać na poziomie wyższym „przez jakiś czas”, jeżeli wcześniej inflacja była istotnie niższa. To duża zmiana, która może wpłynąć na wyższe oczekiwania inflacyjne i ruszyć „ospałą” inflację z miejsca” – dodano.

Sierpień udany dla wszystkich członków OFE

Sierpień był udany dla wszystkich członków OFE. Te zarobiły od 1,6 proc. (MetLife OFE) do +2,9 proc. (Generali OFE). Podano, że od dołka, który polska giełda osiągnęła w połowie marca, OFE zyskały średnio 27 proc., do odrobienia koronawirusowych strat pozostało jeszcze ok. 14 proc.

Czytaj także: OFE: wartość aktywów w lipcu zmalała o 0,8 proc. mdm >>>

Wzrost aktywów w sierpniu

Dodatnie wyniki inwestycyjne przełożyły się na wzrost aktywów w sierpniu.

„Szacujemy, że wynik z zarządzania powiększył ich wartość o ponad 3,0 mld zł. Saldo wpłat i wypłat szacujemy na ok. -0,3 mld zł, na co złożyły się składki otrzymane z ZUS (zaledwie +130 mln zł) oraz przelew do ZUS z tytułu +suwaka+ (-472 mln zł). W sumie wartość aktywów OFE wzrosła w sierpniu o ponad 2,8 mld zł do 134,1 mld zł. To o 2,2 proc. więcej niż na koniec lipca i 13,5 proc. mniej niż na koniec 2019 roku” – napisano.

Trend odrabiania strat

„Fundusze emerytalne kontynuują trend odrabiania strat z początku br. spowodowanych zawirowaniami na rynkach w następstwie pandemii COVID-19. Jednocześnie powraca dyskusja na temat reformy OFE. Przy tej okazji warto prowadzić merytoryczną dyskusję ze wszystkimi interesariuszami planowanych zmian, by transformację funduszy przeprowadzić bezpiecznie – w optymalnym czasie, z uwzględnieniem tegorocznych doświadczeń i wniosków oraz przy uwzględnieniu bieżącej sytuacji ekonomicznej” – dodała cytowana w raporcie prezes IGTE, Małgorzata Rusewicz.

Źródło: PAP BIZNES