Współpraca na zasadach win-win. Ważna umowa na 25-lecie GE na polskim rynku

Współpraca na zasadach win-win. Ważna umowa na 25-lecie GE na polskim rynku
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter

Dokładnie 25 lat temu globalny koncern General Electric zapoczątkował swą działalność w Polsce, budującej wówczas podstawy gospodarki rynkowej. Dziś polska filia GE posiada osiem fabryk i kilka centrów badawczo-rozwojowych, które zatrudniają łącznie 6500 osób i wydają przeszło 100 mln dolarów rocznie na badania i rozwój. Symbolicznym podsumowaniem ćwierćwiecznej obecności giganta na polskim rynku było podpisanie porozumienia o współpracy strategicznej z polskim Ministerstwem Rozwoju.

Dokument podpisany został 26 stycznia br. w siedzibie Engineering Design Center, placówki współtworzonej przez GE i polski Instytut Lotnictwa. Celem zawartego porozumienia jest kontynuacja i intensyfikacja współdziałania obu stron w zakresie technologii lotniczych i energetycznych. – Nic tak nie łączy jak pewna wizja przyszłości. Dziś te wizję przyszłości sobie zarysowaliśmy – podkreślił wicepremier i minister rozwoju, Mateusz Morawiecki. Jako jeden z przykładów realizacji tej wizji współdziałania wicepremier Morawiecki wskazał uruchomiony w Środzie Śląskiej zakład obsługi i naprawy silników lotniczych. Przedsięwzięcie to zostało zrealizowane przez GE wspólnie z Lufthansą – Przykład ten świadczy o tym, jak wielki jest potencjał intelektualny w naszym kraju, ale również ile jeszcze możemy dzięki tej współpracy osiągnąć. Zależy mi na tym, by ta kooperacja przebiegała na zasadach win-win, a więc z korzyścią dla obu stron – wskazał szef resortu rozwoju.

GE_Ministerstwo_Rozwoju2

Wiceprezes GE John G. Rice w swym wystąpieniu nawiązał do sukcesów, jakich na przestrzeni ostatnich 25 lat obecności koncernu w Polsce bynajmniej nie brakowało. – Doskonałym przykładem takich działań jest instytut, w którym właśnie się znajdujemy. Zaczynaliśmy 16 lat temu, bardzo skromnie, a teraz przedsięwzięcie urosło na sporą skalę, mamy technologów i inżynierów którzy pracują nad najbardziej wyrafinowanymi technologiami w GE – przypomniał wiceprezes koncernu. Zaznaczył on, że w obecnej polityce firmy szczególny nacisk kładziony jest na innowacyjność. – GE to firma skupiona na technologii. Widać to na przykładzie naszych produktów lotniczych, gazowych, przemysłowych. To jest nasz fundament. W XXI wieku chcemy dalej budować na tym fundamencie, ale otwierać się również na technologie cyfrowe. Chcemy stać się firmą jeszcze bardziej globalną, wykorzystujemy zalety, które wyrastają z tego fundamentu, mamy fantastyczne kompetencje i technologie – zauważył John G. Rice. W owym kreowaniu nowych technologii niemałe znaczenie przypada liczącej 6500 pracowników polskiej załodze. – Jesteśmy firmą globalną i potrzebujemy fantastycznego zespołu w Polsce żebyśmy mogli odnosić sukcesy wszędzie na świecie – stwierdził wiceprezes General Electric.

Wiceszef polskiego rządu przypomniał, że amerykańska firma ma dobrą rękę do inwestycji od 125 lat; ostatnie stulecie firma nieprzerwanie była składową słynnego indeksu giełdy nowojorskiej Dow Jones. Powołując się na wypowiedź założyciela firmy, Thomasa Alvy Edisona: – Dla osiągnięcia sukcesu jest ważny pomysł ale również odpowiednie przygotowanie i wdrożenie – wicepremier Morawiecki dodał do wymienionych czynników jeszcze współpracę pomiędzy koncernem i polskimi podwykonawcami jak również pomiędzy wszystkimi wymienionymi przedsiębiorstwami a państwem. – Państwo daje pewną przestrzeń do rozwijania skrzydeł, staje się integrować mniejsze i średnie firmy po to żeby rosły we współpracy z renomowaną firmą – powiedział Mateusz Morawiecki. Podkreślił on również, że jednym z głównych celów współdziałania jest budowa wysokiego potencjału technologicznego w naszym kraju. – Zależy mi na tym, żeby te wdrożenia, to wszystko co stanowi wysoką wartość dodaną i marżę, zostawały tutaj, w Polsce – zadeklarował wiceszef polskiego rządu.

Karol Jerzy Mórawski
Miesięcznik Finansowy BANK