Wspólne zakupy gazu i wspólne magazynowanie, odpowiedź UE na działania Rosji
W Polsce na Towarowej Giełdzie Energii gaz osiągnął 14 grudnia cenę 567,70 zł (123 euro) za MWh.
Koniec długoterminowych umów z Rosją?
Przyczyną obecnych wzrostów jest kryzys geopolityczny na granicy Rosji i Ukrainy. Według wywiadu amerykańskiego i ukraińskiego inwazja wojsk rosyjskich mogłaby nastąpić w szczytowym momencie europejskiej zimy.
W efekcie gazociąg Nord Stream 2 nie zostałby uruchomiony, a Rosja zmniejszyłaby dostawy innymi kanałami.
W czwartek 16 grudnia przywódcy Unii Europejskiej zbiorą się na szczycie, na którym planują omówienie kryzysu energetycznego oraz napięcia rosyjsko-ukraińskie. Politycy UE chcą wyznaczyć termin zakończenia długoterminowych umów na dostawy gazu, które są preferowane przez Rosję.
Będą wspólne unijne magazyny gazu
Komisja Europejska zaproponuje w tym tygodniu reformę unijnych przepisów dotyczących rynku gazu. Szefowa polityki energetycznej UE, Kadri Simson, powiedziała, że propozycje będą zawierać ramy umożliwiające wspólne pozyskiwanie strategicznych zapasów gazu i ich magazynowanie.
Kraje mogłyby wspólnie kupować gaz i użyczać innym miejsc w swych magazynach.
Hiszpania, Francja i inne kraje opowiadające się za tym pomysłem stwierdziły, że wspólne wytyczne dotyczące magazynowania gazu mogą złagodzić i wygładzić wzrost cen, zaś koordynacja zakupów gazu przez wszystkie kraje może zwiększyć ich siłę przetargową.
Komisja ma wkrótce ujawnić szczegóły swojego planu, w tym sposób, w jaki kraje oraz poszczególne firmy będą miały dostęp do zapasów gazu w magazynach. Trzeba jednak pamiętać, że każda zmiana przepisów UE wymaga czasu i musi być zatwierdzona przez kraje UE i Parlament Europejski
W tym roku konieczny większy import gazu
Według Gas Infrastructure Europe, kraje UE mogą magazynować ponad 117 miliardów metrów sześciennych (bcm) gazu ziemnego, czyli około jednej piątej rocznego zużycia. W miesiącach letnich, kiedy ceny hurtowe są zwykle niższe, gaz jest zwykle wtłaczany do magazynów w celu wykorzystania w okresie zimowym, kiedy popyt rośnie, a wraz z nim ceny.
Ten rok był wyjątkowy. Według dokumentu Komisji Europejskiej udostępnionego krajom UE, magazyny gazu w UE były zapełnione pod koniec listopada w około 68%, co oznacza, że UE będzie musiała importować zimą o 5%-10% gazu więcej niż w roku ubiegłym.