Wspieramy rozwój społeczności lokalnych
Rozmowa z Ryszardem Lorkiem, Wiceprezesem Zarządu, SGB-Bank SA
Maciej Małek: Panie Prezesie z samorządami jesteście jako banki spółdzielcze od zawsze. Na ile to jest jeszcze biznes a na ile już tylko misja? Myślę o poziome zadłużenia samorządów.
Ryszard Lorek: Banki spółdzielcze to od zawsze, gdy spojrzymy na współpracę z samorządami, od wielu, wielu dziesiątków lat, jak i wieków – bankowość spółdzielcza to 160 lat, samorządy jeszcze dłużej – zawsze mamy tę samą ideę i tan sam cel – spełniać oczekiwania lokalne, realizować potrzeby, rozwijać lokalnie dany teren wespół z samorządami. Zawsze, gdy patrzę na banki spółdzielcze, tworzą one z samorządami relację partnerską – z jednej strony występują pewne kreacje potrzeb lokalnych, samorządów, gmin, miast, województw, z drugiej strony jest bank, dla którego jest ważny rozwój lokalny. Tę cześć trzeba podzielić na dwa aspekty. Pan powiedział o biznesie, jak można ten biznes kreować dalej. Ja dzielę biznes, partnerstwo banków spółdzielczych razem z samorządami na dwie części. Pierwsza – biznesowa to są obligacje, kredyty, prowadzenie rachunków, współpraca z przedsiębiorstwami lokalnymi, samorządowymi. Z drugiej strony to kapitał społeczny, czyli działalność społeczna, która jest zapominana…
MM: Sport, kultura, oświata.
RL: Zgadza się. Różnego rodzaju inicjatywy lokalne: dożynki, wsparcie i rozwój młodzieży, rozwój mieszkańców.
MM: Wy, jako grupa wpieracie także speedway z dobrymi wynikami.
RL: Wspieramy wiele innych rzeczy: speedway, koszykówkę, siatkówkę. To są potrzeby, które wychodzą z lokalnych oczekiwań – my je realizujemy. Te dwie rzeczy – biznes, banki spółdzielcze i kapitał społeczny dają potencjał wspólnego działania, który widzimy później w rozwoju terenu lokalnego, czyli gminy czy miasta. To jest to, co chcemy robić. Jakie wyzwania? Bardzo duże wyzwanie to następne lata.
MM: Nowe perspektywy finansowania.
RL: Dostaliśmy 105 mld. Wiemy, że samorządy nie mają już takiej możliwości, jak wcześniej, gdyż współczynniki zadłużenia są bardzo wysokie, w wielu wypadkach przekraczają próg i należy poszukiwać innych rozwiązań – musimy optymalizować kierunkowo, pożyczki, leasing, który nie będzie obciążał długu. Jednym z najnowszych produktów jest leasing nieruchomości komunalnych, który nie wpływa na wskaźnik długu.
MM: To jest szansa dla samorządów, które osiągnęły ustawowy próg zadłużenia.
RL: I pozwala rozwinąć się samorządowi.
MM: Dziękuję bardzo.
Wolisz oglądać i słuchać zamiast czytać? Kliknij tutaj.