Wskaźniki koniunktury w przemyśle rosną drugi miesiąc z rzędu

Wskaźniki koniunktury w przemyśle rosną drugi miesiąc z rzędu
Fot. stock.aobe.com/Costello77
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźniki koniunktury w przemyśle przetwórczym pozostają niższe niż przed rokiem, ale ich wartości wzrosły drugi miesiąc z rzędu - wynika z badania Instytutu Rozwoju Gospodarczego SGH. W czerwcu wskaźnik IRG IND zwiększył swoją wartość o 10,6 pkt. do -19,6 pkt.
Wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym, wyliczany przez Instytut Rozwoju Gospodarczego @SGHWarsaw (#IRGSGH), wzrósł o 10,6 pkt m/m i wyniósł -19,3 pkt w czerwcu #przemysł #przetwórstwo #koniunktura

„Tempo spadku zarówno wskaźników koniunktury jak i sald bilansowych został zahamowane. W czerwcu, podobnie jak w maju odnotowano miesięczne przyrosty ich wartości. Wartości wskaźników są ciągle niższe od wartości sprzed roku” – napisano w badaniu.

Ogólny wskaźnik koniunktury w przemyśle przetwórczym IRG IND zwiększył swoją wartość w ciągu miesiąca o 10,6 pkt., do poziomu -19,3 pkt. Jest niższy od wartości sprzed roku o 15,3 pkt.

Lepsza sytuacja finansowa przedsiębiorstw z sektora prywatnego

Autorzy badania wskazują, że poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw z sektora prywatnego.

„Wzrost wartości wskaźnika odnotowały zarówno firmy prywatne jak i publiczne. Zwiększyły się salda produkcji, zamówień w ujęciu ogółem i eksportowych, zatrudnienia i ogólnej kondycji gospodarki polskiej. Maleją zapasy. Mimo spadku cen poprawiła się sytuacja finansowa przedsiębiorstw, ale tylko w sektorze prywatnym” – napisano.

Czytaj także: Dalsze załamanie koniunktury w polskiej gospodarce, wartość barometru IRG SGH najniższa w historii >>>

„Wartości sald i wskaźników koniunktury pozostają jednak ujemne. Najniższą wartość w tym badaniu, -67 pkt., odnotowano dla pytania o ogólną kondycję gospodarki polskiej. W ciągu roku jego wartość zmalała o 59,1 pkt. Nastroje przedsiębiorców są pesymistyczne. Salda prognostyczne mają wartości ujemne” – dodano.

W przekroju według głównych grup produktowych najwyższą wartość wskaźnika koniunktury, -7,9 pkt., odnotowano dla przedsiębiorstw wytwarzających dobra inwestycyjne. Najniższą, -24,1 pkt., dla przedsiębiorstw produkujących nietrwałe dobra konsumpcyjne.

Źródło: PAP BIZNES