Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w maju w dół. Niepokoją sygnały z giełdy
„Największy wpływ na spadek wskaźnika miało wspomniane wcześniej ponowne załamanie wartości podstawowego indeksu giełdowego WIG. W maju br. stracił on ponad 6% w stosunku do średniej z kwietnia br., zaś w stosunku do swego ostatniego lokalnego szczytu z końca 2017 roku strata ta wyniosła blisko 14%” – czytamy w raporcie.
Gorsza wydajność pracy w przemyśle
W maju uległa pogorszeniu wydajność pracy w przemyśle (liczona jako wartość produkcji sprzedanej przypadającej na jednego zatrudnionego w ciągu jednego dnia roboczego).
„Zjawisko pogarszającej się wydajności pracy obserwujemy od ponad dwóch lat. Główna przyczyna braku znaczącego jej wzrostu w czasie dobrej koniunktury, której towarzyszy wzrost wynagrodzeń związana jest z niskim poziomem inwestycji sektora prywatnego oraz wyczerpującymi się zasobami siły roboczej, szczególnie tej o wysokich kwalifikacjach. W dłuższej perspektywie oznaczać to może utratę konkurencyjności polskiej oferty przemysłowej na światowych rynkach” – napisano w raporcie.
Czytaj także: Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w dół. Są oznaki osłabienia gospodarczego >>>
Zamówienia od odbiorców zagranicznych napływają wolniejszym strumieniem
W raporcie analitycy wskazują, że zamówienia pochodzące od odbiorców zagranicznych nadal napływają wolniejszym strumieniem, zaś na rynku krajowym ich poziom jest ustabilizowany.
„Nie uległy również zmianie oceny menadżerów na temat sytuacji finansowej w zarządzanych przez nich firmach. Powiększanie się udziału negatywnych opinii uległo jedynie niewielkiemu ograniczeniu w stosunku do sytuacji sprzed miesiąca. Podobnie zachowują się ostatnio wskaźniki obrazujące opinie menadżerów firm na temat ogólnej sytuacji w zarządzanych przedsiębiorstwach niezależnie od stanu ich finansów” – podsumowano w materiale.