Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w lipcu w dół; hamowanie polskiej gospodarki

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w lipcu w dół; hamowanie polskiej gospodarki
Fot. stock.adobe.com/Naypong Studio
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK) - informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce - spadł o 3 pkt m/m do 153,2 pkt w lipcu, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych w raporcie. Wskaźnik wskazuje na postępujący proces hamowania polskiej gospodarki.

„Od kilku miesięcy wszystkie składowe wskaźnika działają w kierunku jego spadku. Od końca ubiegłego roku systematycznie kurczy się portfel nowych zamówień napływających do firm. Od marca br. tendencja ta uległa znacznemu przyspieszeniu i dotyczy obecnie w równym stopniu zamówień realizowanych na rynek krajowy, jak i zamówień eksportowych” – czytamy w raporcie.

Spadki zamówień

Największe spadki zamówień dotyczą producentów trwałych dóbr konsumpcyjnych, podano. Rosnące zapasy wyrobów gotowych w firmach następują w wyniku niezrealizowanego i słabnącego popytu.

Krajowy popyt kurczy się głównie za sprawą wysokiej i ciągle rosnącej inflacji, spadek popytu zagranicznego jest konsekwencją sytuacji globalnej wynikającej z toczącej się wojny w Ukrainie.

– czytamy dalej.

Czytaj także: Przed nami mocne hamowanie gospodarki >>>

W firmach następuje spadek wydajności pracy, co będzie skutkować ograniczaniem zatrudnienia, podano także.

Źródło: ISBnews