Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w czerwcu w górę, nadal duża niepewność związana z koronawirusem

Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury w czerwcu w górę, nadal duża niepewność związana z koronawirusem
Fot.stock.adobe.com/learchitecto
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w czerwcu wzrósł w Polsce o 9 pkt. mdm do 144,3 pkt. - podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych.
Wskaźnik Wyprzedzający Koniunktury (#WWK), informujący z wyprzedzeniem o przyszłych tendencjach w gospodarce, w czerwcu wzrósł w Polsce o 9 pkt. mdm do 144,3 pkt. #BIEC

„Pierwszy pandemiczny szok już minął, jednak do odrobienia strat i wejścia na ścieżkę rozwoju sprzed lockdownu potrzeba jeszcze wiele. Nadal pozostaje dużo niepewności zarówno co do dalszego przebiegu pandemii, jak i jej wpływu na gospodarkę” – napisano w komentarzu do badania. 

W dalszym ciągu przybywa zmagazynowanych zapasów towarów gotowych, co nie jest dobrym prognostykiem dla tendencji po stronie produkcji w najbliższych miesiącach, podało Biuro.

Wzrost podaży pieniądza M3

BIEC wskazało, że za wzrostem podaży pieniądza M3 w maju stoi głównie luzowanie monetarne banku centralnego pośrednio finansującego dług skarbu państwa. Wzrost tego agregatu nie odzwierciedla potencjalnego popytu, który mógłby przyczynić się do ożywienia gospodarki.

„Niewielka poprawa nastrojów na warszawskiej giełdzie spowodowała wzrost podstawowego indeksu WIG o blisko 17% w stosunku do średniomiesięcznych notowań z marca br. Niemniej jednak pogłębia się deprecjacja warszawskiej giełdy jako uczestnika rynku. Od ponad dwóch lat systematycznie ubywa spółek notowanych na warszawskim parkiecie” – czytamy dalej.

Źródło: PAP BIZNES, ISBnews