Wskaźnik Przyszłej Inflacji w lutym w dół. BIEC: wzrosły oczekiwania inflacyjne

Wskaźnik Przyszłej Inflacji w lutym w dół. BIEC: wzrosły oczekiwania inflacyjne
Fot. stock.adobe.com/naypong
Udostępnij Ikona facebook Ikona LinkedIn Ikona twitter
Wskaźnik Przyszłej Inflacji (WPI) - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - spadł o 0,2 pkt m/m w lutym, podało Biuro Inwestycji i Cykli Ekonomicznych (BIEC) w raporcie.

Wskaźnik Przyszłej Inflacji - prognozujący z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem kierunek zmian cen towarów i usług konsumpcyjnych - spadł o 0,2 pkt m/m w lutym #WPI #BIEC #ceny #inflacja

„Tempo spadku wskaźnika w porównaniu z kilkoma poprzednimi miesiącami wyraźnie wyhamowało. Przyczynił się do tego powrót wzmożonych oczekiwań inflacyjnych wyrażanych przez menadżerów przedsiębiorstw i przedstawicieli gospodarstw domowych. Najbliższe miesiące prawdopodobnie upłyną pod znakiem malejącej inflacji, jednak w drugiej połowie roku tendencja ta ulegnie odwróceniu. Nadal czynnikami działającymi proinflacyjnie będą rosnące koszty pracy, czynnikami podwyższonego ryzyka – światowe ceny surowców, kurs złotego i skala spowolnienia gospodarczego w naszym najbliższym otoczeniu” – czytamy w raporcie.

Czytaj także: Inflacja spowolniła. O ile wzrosły ceny towarów i usług konsumpcyjnych w styczniu?

Spośród siedmiu składowych wskaźnika cztery działały w lutym w kierunku nasilenia presji inflacyjnej, a trzy działały w kierunku zmniejszenia presji inflacyjnej.

Producenci zamierzają podnosić ceny

„Najsilniej w kierunku potencjalnego wzrostu cen oddziaływały oczekiwania przedstawicieli przedsiębiorstw produkcyjnych na temat kształtowania się cen na oferowane przez nich towary. To już drugi z kolei tak wyraźny wzrost tych oczekiwań. Przedstawiciele wszystkich branż przemysłu przetwórczego oraz wszystkich grup wielkości zamierzają w najbliższym czasie podnosić ceny na swe wyroby” – czytamy dalej.

Odsetek konsumentów spodziewających się wzrostu cen w ciągu najbliższych miesięcy wzrósł m/m do 73%, przed rokiem odsetek ten wynosił 63%.

Wysokie tempo wzrostu wynagrodzeń

„Spośród czynników kosztowych kształtujących inflację w dalszym ciągu silne znaczenie dla przedsiębiorstw odgrywają koszty zatrudnienia. Tempo wzrostu wynagrodzeń jest nadal wysokie a problemy ze znalezieniem pracowników zmuszają pracodawców do ich ciągłego podnoszenia” – wskazują analitycy.

„Nieznacznemu obniżeniu uległy koszty związane z utrzymaniem mocy produkcyjnych. Wynika to ze spadku średniego odsetka ich wykorzystania w polskim przemyśle (z 83% w październiku 2018 do 81% w styczniu 2019). Prawdopodobnie ma to związek z naturalnym zużyciem maszyn i urządzeń i wyłączeniem ich z produkcji” – podsumowano.

Źródło: ISBnews